Cesty do zahraničí nabízí mnoho zajímavých zážitků, ale často také spoustu rizika. Nešťastné náhody, zranění a nemoci se nám bohužel nevyhýbají ani při cestování. Problém ovšem spočívá v tom, že v cizí zemi nemusí platit naše zdravotní pojištění. Tato situace se řeší speciálním připojištěním pro danou zemi. Jak správně objednat vhodné cestovní pojištění a nebát se nečekaných událostí při objevování neznámých krajů? To vám poradíme v tomto článku.

Kde je možné sjednat připojištění?

Nechce se vám chodit na pobočku pojišťovny a máte spoustu výmluv, že další zařizování prostě nestíháte? Odložte je stranou a zjistěte si více informací! Ideální cestou, jak si rychle a správně sjednat cestovní pojištění, je volba internetu. Najděte si vhodnou pojišťovnu, případně využijte srovnávač nabídek. Následně vyplňte všechny důležité údaje a je to. Když zvolíte platbu kartou, může smlouva platit ještě v ten stejný den. Potom stačí vytisknout si kartičku s důležitými údaji pro využití asistenční služby a máte sjednané cestovní pojištění. Hodně času to nezabralo a vy se nemusíte zbytečně strachovat, že se zrovna přihodí nějaká nečekaná událost.

Jaké údaje jsou důležité?

Během vyplňování narazíte kromě osobních údajů na další důležité parametry zvoleného připojištění. Důležitá je maximální výše plnění. Jde o částku, která určuje, kolik mohou stát lékařské výlohy, aby byly kompletně proplaceny. Často máte na výběr z nižších a vyšších limitů, kdy lepší volbou bývá větší částka. Cenový rozdíl za samotné pojištění je zanedbatelný a máte ještě o kousek větší jistotu, že si z dovolené nepřivezete kromě újmy na zdraví ještě velký dluh. Výhodou je i fakt, že je možné sjednat smlouvu pro více osob.

Samozřejmostí je uvedení správných údajů, co se týká cílové destinace a termínu. Doba pojistky by měla plně pokrývat dny strávené v zahraničí včetně příjezdu a odjezdu. Je lepší sjednat den navíc, než řešit problémy, že se vám úraz stal těsně po sjednané době pojištění.

Nezapomeňte na zahrnutí rizikových činností

Aby bylo cestovní pojištění účinné při úrazech způsobených například během lyžování, vysokohorské turistiky, horolezectví a podobně, je potřeba zahrnout plánované rizikové činnosti do smlouvy. Logicky to znamená, že vám hrozí větší riziko, takže se cena drobně zvedne. Ovšem v případě, kdy máte pouze standardní připojištění, a úraz se vám stane na lyžích, pojistka ho nekryje a následný postup je komplikovaný. Jaké činnosti spadají do rizikových, najdete vždy u konkrétní pojistky a při nastavování parametrů pro sjednání pojištění na internetu.

Důkladně si přečtěte podmínky pojištění

Cestovní připojištění je smlouva jako každá jiná. Má svá pravidla a výjimky. Všechno si důkladně přečtete pro případ potřeby. Zvláštní pozornost věnujte hlavně bodům, kde jsou vyjmenovány situace, na které se pojištění nevztahuje. Často se jedná například o úraz při rizikových sportech, které nejsou zahrnuty v dané pojistce. Vyjmuty mohou být i situace, během kterých jste měli v krvi alkohol. Pokud se chcete vyhnout problémům, snažte se vyvarovat zbytečně riskantního chování.

Kdy si vystačíte s veřejným pojištěním

V některých případech vám může stačit obyčejné veřejné pojištění, k jehož prokázání se používá modrá kartička od pojišťovny. Jedná se o státy Evropské unie a pokrývá lékařské úkony ve veřejných zařízeních podle pravidel platících v daném státu. Nevýhodou však je fakt, že při tomto druhu pojištění není hrazena spoluúčast, škody způsobené třetí osobě, transport zpět do České republiky a nejsou k dispozici asistenční služby. Už jen z těchto důvodů je i při návštěvě členských státu EU lepší přikoupit si klasické cestovní pojištění.

Related Posts