Dostanete-li se při svých toulkách na dovolené na severozápad Řecka do oblasti Thesálie, na Olympskou riviéru, neváhejte a zavítejte na návštěvu do klášterů Meteora.

Kláštery a jejich historie

Kláštery jsou postaveny na vrcholcích slepencových skal. Tam, kde se dnes tyčí mohutné skály, bylo v minulosti moře. Voda, která po staletí omílala pískovce, vytvářela jedinečné skalní útvary. Po ústupu mořské hladiny zůstaly v krajině zachovány obnažené skály, které pro svůj vzhled a výšku byly již v pradávných dobách považovány za magické. Možná i pro jejich izolovanost a nedostupnost se do těchto míst začali stahovat poutní mniši, pro něž se místo stalo oázou klidu a bezpečí. Možná také proto, že se tu, díky výšce skal, cítili blíže k bohu.

Meteora_Agios_Nikolaos_Anapafsas_IMG_7817

Kláštery dnes

Klášterní městečko postavené na vrcholcích skal ve stylu byzantské architektury, která je zasazená do scenérie drsných skal, vzbuzuje bázeň i obdiv zároveň. Klášterů se zachovalo šest. Pokud se rozhodnete k prohlídce, výchozím bodem je městečko Kalambaka. Asi po dvoukilometrové chůzi projdete obcí Kastraci. Tady se nachází několik kempů. Cesta dál pokračuje zužujícím se údolím s vysokými skalami ke kostelíku Dubiani, od něhož vede strmá cesta ke klášteru svatého Mikuláše.

Vstup na Meteora

Prohlídka klášterů, ke kterým vedou schody vytesané do skal, je možná pouze s průvodcem, který vám poskytne odborný výklad. Celé skalní město je významným kulturně náboženským centrem, při jehož návštěvě musíme dodržovat určitá pravidla: povinný je přiměřený oděv (ženy nesmí mít hluboký výstřih, ani odhalená ramena a kolena, pánové musí mít zakrytá kolena). V případě nutnosti si lze u vchodu oblečení zapůjčit. Při prohlídce také nechejte uschované fotoaparáty i kamery, neboť fotografování nebo natáčení je v těchto místech zakázáno.

Agiu_Stefanu_Meteora_1

Zdejší hladké skály si oblíbili i horolezci, stěny jsou opravdu skutečnou výzvou. Při lezení je však nutno být velice opatrný. Nešťastný pád končící smrtí horolezce zde připomíná bílý kříž u kláštera Agios Stephanos.

Kláštery jsou zapsány na seznamu UNESCO a pokud plánujete návštěvu řecké pevniny, rozhodně si jejich prohlídku nenechte ujít.