Už se blíží vaše podzimní dovolená nebo víkendový výlet do Mariánských Lázní? Nemůžete se dočkat, zároveň ale přemýšlíte, co tam musíte vidět kromě procedur, které absolvujete? Čtěte dál, představíme vám tipy na tři nejzajímavější místa.

Mariánské Lázně si vás získají

Sice patří mezi našimi lázněmi mezi ty nejmladší, na kráse ani oblibě jim to ale neubírá. Na místech, kde dřív byly rokle a bažiny, tam dnes najdete elegantní hotely a nádherné parky. Své by vám o tom mohla vyprávět celá řada slavných osobností, které se sem vydaly a často se i vracely. Mezi ně patří namátkou třeba J. W. Goethe, Fryderyk Chopin, Antonín Dvořák, T. G. Masaryk, Ema Destinová a další.

Tip číslo jedna: Zpívající fontána

Ne jen tak ledajaká fontána se nachází na lázeňské kolonádě nedaleko sochy opata Reitenbergera. Kruhový bazén o průměru 18 metrů s dvanáctidílnou plastikou stylizovaného květu se středem z leštěné oceli, deseti základními střikovými systémy a více než dvěma sty padesáti tryskami vám připraví úžasnou podívanou.

Když se sem vypravíte v sezóně, můžete se těšit na báječnou podívanou. Fontána, která vám i zazpívá, se rozeznívá denně od 7:00 do 19:00, a to každou lichou hodinu. Ve 21:00 a 22:00 je hudební produkce doplněna o světelnou show.

Víte, že autorem návrhu fontány je akademický architekt Pavel Mikšík a že fontána má i svou píseň? Tu složil Petr Hapka a jde o Hudbu pro fontánu, která ji jako první rozezněla už 30. dubna 1986.

Geologický park

Tip číslo dva: Geologický park Mariánské Lázně

Naučná stezka Geologický park Mariánské Lázně je dlouhá asi 1,5 km, vede po lesních pěšinách a její rozloha je skoro 10 ha. Seznámíte se tu s geologickou historií Karlovarského kraje, rostliny i keře sem byly vybrány tak, aby odpovídaly skutečnému výskytu s ohledem na geologický podklad a půdní podmínky.

Stezka je volně přístupná, začíná i končí ve svahu lesa nad budovou Městského muzea. Najdete na ní i 24 informačních tabulí, z nichž 21 na sobě nese informace o horninách, další se zaměřují na vegetaci. Cestou narazíte i na řadu obrovských kamenů s obroušenými plochami. Na těch je krásně vidět textura a struktura.

Malá zajímavost: Víte, že největší blok hornin, který je tu k vidění, váží 16 tun?

Hamelika

Tip číslo tři: Rozhledna Hamelika

Chcete se i rozhlédnout po okolí? Pokochat se pohledem na okolní krajinu, možná si ho i vyfotit? Pak se vydejte na rozhlednu Hamelika, o které možná uslyšíte i jako o rozhledně Panorama. Na její vrchol vede přesně 100 schodů a cesta k ní není nic moc, odměnou vám ale bude opravdu úchvatný pohled do širokého okolí.

Hamelika se nachází na stejnojmenném vrchu jižně od centra města Mariánské Lázně, stojí v nadmořské výšce 723 m.n.m. a je volně přístupná. Při pohledu západním až severozápadním směrem se pokocháte pohledem na lázeňskou část města, Zelenou horu nebo Slavkovský les, když vám bude počasí přát a bude zrovna zpívat fontána, uslyšíte ji až sem.

Víte, že kromě Hameliky se můžete vydat i na Mescéryho vyhlídku, vyhlídku královny Karoly nebo na rozhlednu na Panském vrchu?