Pro většinu z nás není balení právě nejoblíbenější činností. Pokud navíc cestujeme s krosnou a chceme ušetřit svá záda, stává se často téměř nesplnitelným úkolem. Připravili jsme pro vás několik tipů od zkušenějších putovníků, které vám celý proces příprav na cesty značně zjednoduší a také sníží pravděpodobnost, že něco veledůležitého necháte doma. Jak se tedy sbalit na delší cestu?

Sepište si seznam

Připravte si seznam a zapište do něj všechny položky, které si s sebou chcete vzít, a to i ty naprosto samozřejmé, jako je například kartáček na zuby. Ten totiž patří ještě spolu s ponožkami, slunečními brýlemi, kloboukem, pyžamem a žiletkami na seznam položek, které lidé zapomínají nejčastěji. Dále nezpomeňte na všechno potřebné oblečení a obuv, toaletní potřeby, léky a pokud možno si s sebou přibalte také mapy, průvodce a do mobilního telefonu si stáhněte užitečné aplikace.

Plánujte outfity

Pořádně si promyslete, co kdy chcete nosit, abyste se vyvarovali stavu, že budete mít plný kufr svršků, ale vlastně nic na sebe. Berte si univerzální kousky, které se dají jednoduše kombinovat na pěší túry i do barů. Mezi dobrý tip patří například jednobarevné tílko či pohodlné letní šaty. Nezapomeňte si také přibalit několik igelitových pytlíků na špinavé spodní prádlo a ponožky.

Pozor na leteckou přepravu

Letecké společnosti omezují množství tekutin, které můžete převážet v příručním zavazadle, jestliže jsou tedy vaše šampony a tekutá mýdla větší než povolený limit, musíte je převážet v nákladovém prostoru. Na vše ostatní si pořiďte průhlednou plastovou tašku, do níž se všechny vaše kosmetické a pečující přípravky vejdou.

Pěkně popořádku

Před samotným balením si nejlépe všechny věci vyskládejte na zem vedle sebe a s rozmyslem je skládejte do zavazadla, nejlépe tak, aby ty nejtěžší byly dole. Položky ze seznamu si pečlivě odškrtávejte, pokud tedy nechcete na konci balení v panice prohledávat celý kufr, jen abyste se ujistili, že váš průvodce či oblíbená kniha v něm skutečně jsou. A jestliže se vám věci nemohou do kufru či krosny vejít, využijte techniku tzv. rolování, kdy oblečení místo klasického skládání srolujte do ruliček.