V současnosti je neapolská sopka chloubou celého kraje a patří k nejvyhledávanějším místům Apeninského poloostrova. Je zároveň jediným činným stratovulkánem v Evropě a jednou z nejznámějších a nejslavnějších sopek světa.

Tuto „slávu“ jí přinesla obrovská erupce na počátku našeho letopočtu, během níž byla úplně zničena města Pompeje a Herkuláneum.

Sopka

Jestliže se i vy rozhodnete navštívit Vesuv, vydejte se do Itálie do Neapolského zálivu, nad nímž se sopka vypíná zhruba 1300 metrů nad mořem.

Hora se skládá ze dvou vrcholů, ke kterým se pořádají turistické výpravy. Cestou k vrcholku si můžete prohlédnout množství skulptur, které umělci vytvořili z šedého sopečného kamene, jehož je tu dostatek. Při výstupu můžete občas minout osamělý dům na stráni nebo několik restaurací či stánků s občerstvením.

vesuvius-486838_960_720

Každého návštěvníka asi překvapí skutečnost, že slavné Pompeje, které byly ve starověku zničeny při sopečném výbuchu, leží ve skutečnosti od Vesuvu daleko, asi deset kilometrů. Teprve nyní si člověk uvědomí, jak ničivý výbuch to musel být. Obyvatele Pompejí nezahubila láva, která je později pohřbila, ale udusil je popel. Lávou dokonale zakonzervované památky se staly archeologickou senzací. V současnosti sem přijíždí návštěvníci z celého světa, aby si prohlédli zachovalé zbytky městečka.

Jedeme na návštěvu

K sopce se můžete vydat z Pompejí nebo Herkulánea, pěšky nebo autobusy, které jezdí pravidelně z obou měst. K sopce byla v minulosti vybudována sedačková lanovka. Ta byla ale zničena těsně ke konci druhé světové války při posledním výbuchu.

Herkulaneum – horké přímořské letovisko pod Vesuvem. Dostaneme se sem asi za čtvrt hodinky vlakem přímo z Neapole. Pokud se k vulkánu vydáme pěšky, je to cesta dlouhá zhruba 11 kilometrů, ale stojí za to. Otevírají se nám krásné pohledy do okolí, kde roste zajímavá vegetace. Také můžeme spatřit řadu vinic, které se v okolí nacházejí. Pokud vyrazíme automobilem, necháme jej zaparkovaný na parkovišti poblíž sopky. K samotnému kráteru je to od parkoviště už jen asi 20 minut chůze.

Na samotný vrcholek se můžete vydat pouze s průvodcem. Po výstupu do strmého svahu vás čeká pohled do hlubokého kráteru, ale také na moře a celý Neapolský záliv.

Ačkoliv Vesuv momentálně „spí“, vědci nevylučují opakování exploze. Proto je činnost tohoto vulkánu neustále sledována nedalekou observatoří.

Related Posts