Rhodos je jedním z řeckých ostrovů nacházející se v Egejském moři u pobřeží malé Asie. Podle historických nálezů je tento ostrov obydlen již od doby kamenné a je také úzce spjat s řeckou mytologií.

Je to ráj vyhledávaný turisty, neboť má snad vše, co se dá od letní dovolené očekávat – vyhlášené pláže, čisté moře s průzračnou vodou a teplé počasí od května do října, proto bývá také nazýván ostrovem slunce.

Prostředí ostrova

Pro cestování po ostrově doporučuji pronájem auta nebo skútru. Nebude to žádný problém, neboť půjčoven je v každém městě i vesnici dostatek. Tuto službu využívá asi polovina turistů, možná proto, že ostrov se dá procestovat autem zhruba za dva dny.

Při projížďce ostrovem uvidíte vyprahlé části s vyschlými koryty řek, které se střídají se zářivě zelenými údolími. Lesnaté části tvoří převážně borovice a olivové sady. Celou scenérii doplňují písčité a oblázkové pláže, které jsou vhodné pro dovolenou s dětmi.

Zajímavá místa

Při svých toulkách po ostrově mě zaujalo několik míst, dovolte mi tedy, abych Vám je představila.

Město Rhodos

Je to hlavní město a zároveň i přístav a nachází se na severu ostrova. Historická část města je obklopená mohutnými středověkými hradbami a je rozdělena na na Rytířskou čtvrť se středověkými stavbami a Tureckou čtvrť s bazary, mešitami a židovskou enklávou. Městu vévodí středověký Palác velmistrů. Nejrušnějším místem večer bývá Hippokratovo náměstí s množstvím taveren, kaváren i barů.

Údolí motýlů

Pokud chcete vidět tisíce motýlů, měli byste v červenci nebo srpnu zavítat do oblasti Petaloudes v severní části ostrova. Díky mikroklimatu ve zhruba pět kilometrů dlouhém údolí, kterým protéká potok (na řeckých ostrovech vzácnost), se zde nočním motýlům Callimorpha quadripunctaria mimořádně líbí

Prasonisi

Je to skalnatý poloostrov, který vybýhá z nejjižnějšího cípu ostrova a je zajímavý tím, že se zde setkávají obě moře, která ostrov obklopují. Z východu jde o moře Středozemní a ze západu je to moře Egejské. Pokud dojde ke zvýšení hladiny, tak je zatopena celá písečná pláž oddělující obě moře od sebe. Kromě toho na Prasonisi uvidíte množství surfařů, protože zde prakticky pořád fouká. A skoro vždy spatříte pár nešťastníků, kteří nerespektovali zákaz, zajeli autem do písku a nemohou se z něj dostat.

Kolymbia

Je to oblíbené prázdninové letovisko, které se nachází na západním pobřeží ostrova. Krásné čisté moře v zátoce s písečně – oblázkovou pláží je obklopeno skalními útesy a olivovým hájem. Pokud si chcete udělat pěší výlet, můžete vyrazit k nedalekým pramenům, které se nacházejí asi 4 kilometry od městečka. Jedná se o přírodní zajímavost – 7 pramenů se slévá do jednoho, který se ukryje do podzemního tunelu a ústí do krásného jezírka. V tomto malebném koutku najdete i tavernu, kde se můžete po pěší túře občerstvit.

Rhodos_Kolymbia_Harbour_R06

Rhodos vyniká svou rozmanitostí, můžete se vydat na nádherné pláže nebo do historických uliček starodávných městeček i vesnic. Z kopců kolem vesniček na vás shlížejí stovky malých kapliček, v údolích můžete spatřit ruiny starodávných antických měst. Pokud zatoužíte po luxusu, zavítejte do moderních hotelových komplexů. Rhodos je zkrátka ostrov, kde si každý návštěvník vybere své místo k odpočinku.

Related Posts