Do zlata dnes investuje řada lidí. Mnoho patriotů se poohlíží po českém investičním zlatu. Kde se dá takové zlato pořídit?

V tomto případě budou zájemci o investiční zlato zklamaní. Žádná česká mincovna totiž investiční zlato nevyrábí. Jako cestovatele, kteří někdy ne zas dávno navštívili Slovensko, vás možná napadne pořídit si slovenské investiční zlato. Ale ani žádná slovenská mincovna investiční zlato neprodukuje. V obou zemích hrají prim švýcarské investiční slitky. Pokud jde o zlaté investiční mince, neměli bychom si je plést s numismatickými. Mezi těmi jsou oblíbenými rakouské Wiener Philharmoniker, ale i kanadské s javorovým listem a australské s klokanem.

Investujte do zlata jako profíci

Vyznáte se v investování do zlata? Pokud ne, lekce skutečně není složitá ani dlouhá. Důležité si je pamatovat, že investičním zlatem jsou výhradně investiční zlaté slitky (zlaté cihly) a investiční zlaté mince. Co z toho vybrat? Oblíbenější jsou slitky. Dají se koupit již od jednoho gramu, kupují se též zlaté slitky o hmotnosti jedné unce nebo kilogramové zlaté cihly. To už je ale přece jen větší investice a dnes je její cena zhruba 1,3 milionu. Zlaté investiční mince mají výhodu anonymity. Na rozdíl od zlatých slitků nejsou totiž označeny sériovým číslem. Žádné jiné investiční zlato neexistuje a je důležité si jej neplést s různými finančními produkty spekulujícími se zlatem, s akciemi zlato těžících firem, či třeba se spořením do zlata, kdy však tento drahý kov fyzicky vůbec nevlastníme.

Nakupte investiční zlato levně

Zlato má výhodu vůči jiným investičním kovům. Jako jediné je osvobozeno od DPH. Takto zvýhodněné není ani investiční stříbro. Obecně se cena zlata odvíjí zejména od jeho aktuální ceny na komoditní burze. Avšak do ceny se promítá i velikost slitku (menší se nakupují dráž). Připlatíte si prestižní značku (tady neváhejte a připlaťte si, hitem jsou třeba slitky Argor Heraeus). No a často nás nakonec na hůl bere obchodník se zlatem. Rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším je i 10 %. Má to nějaký racionální základ? „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká odborník na investiční zlato Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Jde o pouhé zvýšení si marže ze strany obchodníků. Trtík radí při nákupu nehledět pouze na aktuální cenu zlata, ale srovnávat i ceny prodejců a nakupovat u těch, kteří jsou levní a na trhu mají dlouholeté zkušenosti. K takovým se se svými kamennými prodejnami a e-shopem řadí i obchody Pavla Trtíka.