Pojďte s námi navštívit argentinský národní park Los Glaciares na území Patagonie a jeho úchvatný ledovec Perito Moreno, který je třetí největší zásobárnou pitné vody na světě. Je jedním z mála, který vzdoruje globálnímu oteplování a stále roste. Tento ledovec nemá na světě obdoby.

Už první pohled vám vyrazí dech – před vámi se rozprostírá údolí plné ledu, které na vás působí velmi drsně. Svým čelem ledovec naráží do Magalhãensova poloostrova a jeho co chvíli se ulamující kousky ledu s ohlušujícími ranami padají do jezera Argentino a vytvářejí v něm obrovské vlny. Hladinu jezera brázdí spousta vyhlídkových lodí, kterými se můžete dostat až téměř k ledovci. I když má většina z nich i několik pater, oproti ledovci vypadají jako dětské hračky.

Pokud se vydáte na procházku po svahu proti ledovci, který je celý pokryt dřevěnými chodníky a vyhlídkami s nekonečnými schodišti, musíte počítat s velmi špatným počasím, kterým je bohužel toto místo vyhlášené. Hodně návštěvníků je zklamáno, protože přes mlhu a déšť je vidět jen hrana ledovce.

Kudy k ledovci

Nejbližší městečko El Calafate, které je celé podřízeno turistům, je od ledovce vzdáleno asi 80 kilometrů. V ulicích najdeme hotely, restaurace, cestovní agentury nebo obchůdky se suvenýry a turistickými potřebami. Z městečka vede k ledovci sjízdná silnička. Nejjednodušší možností, jak se k ledovci dostat, je připojit se k jednomu z mnoha výletů, které pořádá zdejší cestovní kancelář, neboť právě její autobusy brázdí silnici z města k ledovci a zpět.
Cestou k ledovci můžete obdivovat typickou patagonskou krajinu – nedozírné pláně ošlehané větrem a ledem pokryté hřebeny And v pozadí.

argentina-1060152_960_720

La Ruptura

La Ruptura – rozlomení se je jev, který se odehrává jednou za několik let. Je to úžasná podívaná. Díky tomu, že se ledovec pohybuje, za nějaký čas přehradí celé jezero. Voda, která do jezera neustále proudí, nemá kam odtékat a jezero se začne plnit. Tlak vody na ledovec je tak velký, až vyhloubí tunel. Ten se postupně zvětšuje, až se mohutná ledovcová klenba s velkým rachotem zřítí do vody a vytvoří obrovský vodní gejzír. Pro všechny kolem je to nezapomenutelná podívaná.

Perito Moreno je jedním z TOP míst Argentiny. Užijte si jej a spoustu dalšího během poznávacího zájezdu od ESO travel.

Related Posts