Už jste procestovali spoustu zajímavých míst a nevíte, za jakou kuriozitou se vypravíte na dovolenou letos? Pokud hledáte něco opravdu zajímavého, tak co třeba Fort Bragg v severní Kalifornii? Že nevíte, čím je toto místo zajímavé?

Pak je nejvyšší čas jej navštívit, protože je každoročně oblíbeným cílem turistů z celého světa a to především díky jedinečné scenérii, kterou tvoří kombinace pohledu na hladinu Tichého oceánu a kamínkové pláže. Nyní se vám asi vybaví oblázky, bílý písek, skály. Do toho šumění oceánu, které omývá břehy s pláží.

Takových pohledů asi znáte mnoho, ale tento je přece jen něčím zajímavý. Příroda je mocná čarodějka a ukázala nám, jak si oceán dokáže poradit se skleněným nepořádkem, který tu léta vytvářel člověk. Místní pláž je totiž skleněná. Nemusíte být ani fakír a přesto se můžete bezbolestně procházet po horkých střepech. Máte oproti fakírům výhody, tyto střepy jsou totiž ohlazeny do valounků, takže nenarazíte na žádnou ostrou hranu.

Glass_Beach_Fort_Bragg

 

Někomu může pláž připomínat obrovský barevný kaleidoskop. Místo písku a kamínků se vám pod nohama třpytí miliony všemi barvami hrajících drahokamů. Z této oslnivé podívané vám přechází zrak.

Historie pláže

Původně zdejší pobřeží fungovalo jako černá skládka, kam místní vozili staré domácí spotřebiče i jiný odpad. Vše nechávali na pobřeží nebo házeli přím do oceánu. Později byla pláž uzavřena a moře začalo vytvářet podivuhodnou nádheru, obrušovalo odhozené kousky skla, ze kterých vznikaly oblázky všech barev.

Pláž koupila soustava kalifornských národních parků, nechala ji vyčistit a začlenila ji do MacKerrierského národního parku.

Současnost

Místa, kde byla v minulosti skládka, v současné době navštěvuje velké množství zvědavých turistů.

Z pláže je zakázáno skleněné valounky odnášet. Někteří turisté přesto zákaz porušují a skleněné valounky z pláže pomalu mizí.

fort-bragg-905546_960_720

Na pláži se každoročně koná Glass Festival, na kterém umělci představují své nádherné výtvory ze skla.

Poblíž Fort Bragg najdete ještě další dvě podobné pláže, ale už ne tak krásné. Ke dvěma z nich se dostanete z města, odkud vedou vyšlapané cestičky. Vezměte si ale vhodnou obuv, budete slézat z útesů. Třetí pláž je přístupná pouze z moře a je od prvních dvou směrem k jihu.