Jste duší i srdcem dobrodruh a hledáte místo, které ukojí vaše touhy po dobrodružství? Pak rozhodně jeďte podívat do Jordánska, na starobylé skalní město Petra!

Jedinečná stavba

Petra, znamená v místním jazyce skála a jedná se o archeologické naleziště, které je od roku 1985 zařazeno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V Bibli nalezneme toto místo pod názvem Selá a Arabové jej pojmenovali Mojžíšovo údolí.

Město původně vzniklo jako pohřebiště v naprosto dokonale ukrytém místě, kde se sbíhají tři skalní údolí. Město bylo založeno mezi 3. stoletím př.n.l. a 1. stoletím n.l. Všechny stavby zde jsou vytesány do pískovcového masivu. Největší slávu město dostalo kolem roku 62 př. n. l., kdy zde žilo více jak 3 tisíce lidí. Slávu městu však definitivně vzalo zemětřesení v šestém století našeho letopočtu.

Město začalo postupně upadat v zapomnění a také pod nánosy písku. Jediným kdo o nich věděl byli místní beduíni, kteří si své tajemství velmi přísně střežili. První Evropané, kteří tuto jedinečnou nádheru viděli od dob křižáckých výprav byla skupina švýcarského badatele a cestovatele Johanna Ludwiga Burckhardta, který cestoval ze Sýrie do Egypta přestrojen za Araba.

Architektura se všech koutů starého světa

Město se nachází na jihu Jordánska, přibližně tři hodiny cesto od Ammánu a dvě hodiny od Akaby. Nachází se v údolí Vádí Musa a je ukryté před okolním světem hradbou skal, kdy leží v úplném srdci Šarských hor. Dříve se na tomto místě křižovali cesty karavan.

Délka celého města je přibližně jeden kilometr, přičemž nejznámější je hrobka králů, ve které se natáčel dokonce i veleslavný Indiana Jones a posle křížová výprava. Ve městě se mísí architektonické prvky Egypta, řecké i římské. Ostatní Skály  které město obklopují, jsou vysoké přibližně 300 metrů.

Related Posts