Pokud na svých cestách zavítáte do Indonésie, nenechte si ujít národní park Komodo, nazývaný též ostrov draků. Najdeme jej východně od Bali a je součástí souostroví Malé Sundy, jež je sopečného původu. Park se rozkládá na třech rozlehlejších ostrovech a řadě ostrůvků menších.

Na tomto místě se setkávají dva oceány. Díky tomu se zde míchají tisíce živočichů ze dvou odlišných částí naší planety. Na některých místech setkání těchto přírodních živlů vytváří obrovské vodní víry.

Národní park

Nejpozoruhodnějším obyvatelem ostrovů a zároveň obrovské lákadlo pro návštěvníky je varan komodský, největší žijící ještěr na světě. Díky svému vzhledu získal přezdívku komodský drak. Z důvodu jeho ochrany zde byl park zřízen a proto je volný pohyb po ostrovech je zakázán. Pokud chcete park navštívit, lze pouze se zkušeným průvodcem. Můžete tak obdivovat pravěce vyhlížející ještěry, kteří se povalují na slunci nebo se líně pohybují savanou mrskajíce svými dlouhými jazyky.

Jejich zavalitá těla pokrytá ještěří kůží vypadají velice nemotorně. Pokud byste si mysleli, že jsou neobratní, tak věřte, že zdání klame. Během vteřiny se dokážou vymrštit a zaútočit. Tito ještěři žijí pouze na Komodu a nejen vzhledem, ale i velikostí připomínají pravěká zvířata. Jsou stálým zájmem vědců, kteří se zabývají teorií evoluce.

Komodo_dragon_at_Komodo_National_Park

Území parku je krajina kontrastů, můžeme tu spatřit rozeklané svahy suché savany, které se místy mísí se zelení, bílé písečné pláže, z nichž lze pozorovat modré vody oceánu stoupající přes korálové útesy. Celé pobřeží je velmi členité, lemované zátokami a plážemi. Na některých místech strmé útesy padají kolmo přímo do okolních moří.

Velkou hrozbou pro park zůstává nezákonný rybolov a pytláctví.

Zajímavosti

komodo-1155962_960_720Pokud se vydáte na plavbu mezi ostrovy, naskytne se vám pohled nádherný vodopád, okolo něhož poletují barevní motýli.

Milovníci šnorchlování a potápění ocení nádheru podmořského světa a pestrost vodní fauny i flory. Díky zákazu lovu ryb a ochraně přírody se zde vyskytují hejna ryb všelijakých tvarů a barev. Mořské dno je pokryto obřími korálovými útesy, které mají nejrůznější barvy i tvary. Tyto útesy jsou domovem modrých hvězdic, prohánějí se zde hejna barevných rybek. Svůj domov zde našly obrovské manty, želvy nebo strašidelně vyhlížející murény.

Když se vynoříte, spatříte nádhernou růžovou pláž Pantai Merah, která je posetá červenorůžovým korálovým pískem.

Pokud se do národního parku vydáte a budete zde chtít strávit nějaký čas, lze se ubytovat na ostrovech v prostorných bungalovech nebo turistických chatkách.