Pokud chcete navštívit tuto unikátní turistickou raritu, musíte se vypravit na jih Bolívie k nedalekým vrcholkům And do departmentů Potosí a Oruro. Zdejší solná pláň je největší na světě a je to pozůstatek prehistorického jezera.

Isla_de_Pescado_Bolivia_Salar_de_Uyuni_1Kam oko dohlédne, táhne se bílá pokrývka připomínající sníh, která se v prudkém slunečním žáru třpytí jako zrcadlo. Díky krystalizaci je celá plocha pokryta miliony mnohoúhelníků a připomíná tak obrovskou plástev. Solná krusta pokrývající pláň slouží jako zdroj soli.

 

Pokud si myslíte, že tu uvidíte obrovské stroje zakusující se do soli, jste na omylu. Místo strojů jsou tu dělníci s motyčkami.

Vzhledem k tomu, že zde prší jen velice málo, jakmile zaprší, pláň na nějakou dobu pokryje voda a vznikne tak mělké jezero.

Turistika

Za vstupní bránu je považováno městečko Uyuni, které je živo z turistického ruchu. Nachází se zde řada cestovních agentur, které nabízejí výlety do solných pánví. Pokud se rozhodnete využít služeb některé z nich, vypravíte se na cestu terénním vozem s průvodcem.

Uyuni_landsatChcete-li se do solné krajiny chcete vydat sami, nezapomeňte si vzít fungující kompas, protože orientace na velkých bílých pláních je poměrně složitá. Malou pomocí mohou být tmavší vyjeté pásy od aut vozících turisty.

Velkou turistickou atrakcí solné pláně je hotel, který je postaven celý ze soli. A to doslova, nejen na samotnou stavbu, ale i vybavení byla použita sůl, které je, kam se oko podívá, dostatek. V současné době je již uzavřen a slouží jako muzeum.

Další zajímavostí, kterou zde můžete spatřit, jsou obrovské kaktusy tyčící se majestátně vzhůru. Záplavou těchto obrovských kaktusů vyniká jeden z ostrovů, které se na solné pláni nacházejí. Je to Isla de Pescado (také Isla Incahuasi). V překladu to znamená Rybí ostrov. Jméno získal pro svůj tvar, kterým připomíná rybu. Ostrov byl pro svou jedinečnost vyhlášen přírodní rezervací.

Tip na závěr

Výlet na Salar de Uyuni by měl být na vašem cestovním plánu kolem světa. Dá se podniknout ze dvou stran-bolivijské a chilské. Z Bolívie vás však vyjde levněji. Můžete také volit ze dvou různých variant: okružní jízda nebo výlet můžeme využít pro přesun mezi oběma zeměmi.