Pokud budete hledat v Evropě místo, které se tak trochu vymyká všem zaběhlým regulím, pak určitě doporučujeme navštívit Baskicko. Toto autonomní společenství sídlící na severu Španělska totiž zcel jasně vystupuje jako autonomní stát, který se zcela razantně vyhraňuje proti celému Španělsku.

Suverenita na prvním místě

Území mezi Pyrenejemi a Biskajským zálivem je obýváno Basky, kteří hovoří baskičtinou, která je zde vedena jako první jazyk, zatímco španělština je až na druhém místě. Metropolí tohoto území je město Vitoria a největším městem je Bilbao.

Bakové se od svých sousedů liší geny i povahou. Někteří je označují za poslední prapůvodní obyvatele pyrenejského poloostrova. Archeologické nálezy dokonce našly shodné prvky mezi člověkem kromaňonským a Basky. Baskičtina není příbuzná s žádným jiný evropským jazykem. Baskové sice přijali křesťanství, ovšem upravili si jej do značné míry podle svých představ a původních zvyklostí. Samosprávu si Baskové drželi až do roku 1876, kdy bylo zrušeno jejich liberální právo.

V té době vznikly známé separatistické tendence a také Baskická národní strana, a i organizace ETA, která se snažila prosadit suverenitu Baskicka násilnou cestou, což v minulosti již několikrát učinila pomocí teroristických útoků. Svou činnost však již zastavila v roce 2011.

Pokud se rozhodnete strávit v této oblasti svou dovolenou, rozhodně vám můžeme toto rozhodnutí posvětit. Jedná se o velice zajímavou oblast s jedinečnou kulturou a nádhernou přírodou. Zažijete zcela ojedinělou oblast na vlastní kůži a odnesete si odsud mnoho zajímavých příběhů, které budete moci vyprávět dále.

Related Posts