Rádi bychom vám představili pět zemí, které byly podle reportu OSN vyhlášeny jako nejšťastnější pro život. Organizace spojených národů každoročně zveřejňuje takzvaný Worlds Happiness Report, ve kterém hodnotí 156 zemí světa podle úrovně štěstí tamních obyvatel. Podívejte se, ve kterých zemích se žilo nejlépe v loňském roce. Pokud zrovna nepřemýšlíte o přesídlení, můžete následující nejšťastnější země vzít jako tip na zajímavou dovolenou.

Kde se žije nejlépe?

1.   Dánsko

Jako nejšťastnější obyvatelé světa byli vyhodnoceni Dánové. Tato země se na horních příčkách žebříčku umísťuje pravidelně již několik let. Mezi hlavní kritéria, podle kterých se tamní obyvatelé těší šťastnému životu patří zejména vysoké příjmy, zdraví, nízká úroveň korupce a příznivé přírodní podmínky. Vědci z Univerzity Warwick objevili, že obyvatelé Dánska jsou přirozeně spokojenější než jiné národy. Dánsko je spíše rovinatou zemí s oceánským podnebím, kde jsou chladná léta a mírné zimy. Velkou část země pokrývají lesy, na západě se nacházejí také vřesoviště a rašeliniště.

2.   Švýcarsko

Druhou nejšťastnější zemí světa v loňském roce bylo Švýcarsko. Ke spokojenosti a pocitu štěstí místních obyvatel přispívá zejména dobré životní prostředí, krása přírody, dobrá životní úroveň a vysoká bezpečnost. Švýcaři se rovněž těší dobrému zdraví. Z přírodních krás jsou známy zejména nádherná pohoří jako jsou Švýcarské Alpy, Švýcarská Jura a Švýcarská plošina. Co se týká ekonomiky, je Švýcarsko považováno za jednu z nejsvobodnějších na světě. Panuje zde nízká nezaměstnanost (pod 5%) a nízká daňová zátěž. Švýcarské školství je považováno za jedno z nejkvalitnějších na světě.

3.   Island

Island je druhým největším ostrovem v Evropě a byl vytvořen sopečnou činností. Přesto, že leží na severu, má díky Golfskému proudu mírné klima. Ke štěstí obyvatel Islandu přispívá bezplatná zdravotní péče, nízká úroveň daňové zátěže a nekonfliktní povaha tamních lidí. Atmosféru země, kde chcete žít dotváří také nádherná příroda. Nachází se zde mnoho řek s vodopády a také velké množství jezer. Jelikož je Islad tvořený sopkami, vyskytují se zde termální prameny a gejzíry.

4.   Norsko

Pracovití a mírní Norové se mohou pyšnit tím, že jejich domovská země byla vyhodnocena jako čtvrtá nejšťastnější země pro život. Norsko patří mezi nejbohatší země světa a nabízí nádhernou převážně hornatou krajinu. Na západním pobřeží se nacházejí fjordy, které vznikly zatopením ledovcových údolí. Norsko je celkově bohaté na srážky a nachází se zde mnoho jezer a řek. Svým obyvatelům nabízí vysokou životní úroveň i míru bezpečnosti. Jednoznačně stojí za to Norsko navštívit a přesvědčit se na vlastní oči o tom, že patří mezi země, kde stojí za to žít.

5.   Finsko

Pětici nejlepších zemí pro život uzavírá další severská země – Finsko. Svým obyvatelům tato země nabízí výborný vzdělávací systém, nízkou úroveň korupce a vyspělou demokracii. To vše přispívá k vysoké životní úrovni a spokojenosti Finů. Příroda Finska se vyznačuje četnými jezery a ostrovy. V zimním období, které je delší než všechny ostatní období, je většina krajiny pokryta sněhem a teploty padají hluboko pod nulu. Zdá se, že spokojenému životu nestojí v cestě ani nízké teploty ani polární noci.

Neváhejte a vyrazte navštívit země, ve kterých se podle reportů žije nejlépe. Určitě zde najdete zajímavá místa a budete si moci udělat vlastní obrázek o tom, jak šťastní jsou místní obyvatelé. Navíc se budete moci pokochat krásou cizí krajiny, zdolat horské vrcholky, pohlédnout na rozsáhlá jezera,  objevit nové rostlinné a živočišné druhy nebo poznat nová města.

Zdroj: https://www.lottoland.com/cs/magazin/5-nejstastnejsich-zemi-pro-zivot.html