Lego patří mezi celosvětově nejoblíbenější hračky. S malými kostkami si přes šedesát let hrají děti z celého světa a ne nadarmo je proto nejvýdělečnější hračkářskou společností na světě. Lego je fenomén, kterému je zasvěcena také řada muzeí a několik z nich, je také u nás v české republice.

Stavebnice, která nikdy neomrzí

Lego vynalezl dětský psycholog Hilary Page a následně jeho nápad vylepšili otec a syn Christiansenovi z Dánska. Jejich výrobek okouzlil také Miloše Křečka, který dostal první stavebnici Lega k Vánocům a tím začala jeho celoživotní vášeň, která jej dodnes neopustila. Důlazem je jeho největší sbírka Lega v České republice, která obsahuje téměř 7 tisíc různých originálních setů.

Jeho sbírka je v současné době asi tou největší na světě. Guinessova kniha rekordů praví, že Frank Smoes má doma jen necelé 4 tisíc originálních Lego setů. Pokud byste tedy chtěli vidět alespoň část celé sbírky, klidně můžete. Stačí se domluvit na prohlídce jeho vlastního muzea Lega, které naleznete v Praze.

To má dnes dokonce hned několik poboček. Jedná z nich je například v Kutné Hoře, další ve Špindlerově mlýně a třetí v Poděbradech. Zajímavé je, že tyto pobočky Miloš Křeček otevírá vždy tam, kam rád osobně jezdí. Takže i čtvrtá pobočka v Jeseníku vznikla na místě, kde rád navštěvuje lázně.

Pražská pobočka nabízí k vidění hned tři tisíce unikátních modelů rozdělených do dvaceti tematických expozic. Dohromady je zde na jedním místě víc než milion kostiček. Mimo modelu pražských památek jsou zde k viděni i o něco mainstreamovější sety, jako jsou například rytíři, Hvězdné války či Harry Potter.

V Kutné Hoře jsou k vidění unikátní lego exponáty vztahující se k městu, tedy chrám Svaté Barbory či Kostnice. Ve Špindlu je to hlavně o New Yorku, ale je zde i model Špindlu či Bílého mostu přes řeku Labe. A nebojte, každé z muzeí nabízí vlastní velký koutek, kde si mohou vaše ratolesti skládat od ráno do večera.

Related Posts