Letní čas je oblíbeným obdobím fanoušků cykloturistiky, pěší turistiky a cestování. Krajina se ukazuje v celé své nádheře a zve k návštěvám různých zajímavých míst. Pokud plánujete návštěvu Británie, zařaďte do svého cestovního plánu i její nejvyšší horu – Ben Nevis.

Nezapomeňte si vzít s sebou vhodné vybavení – pohorky a teplé oblečení, přeci jenom jedete do hor. A navíc, počasí v této oblasti je velmi vrtkavé a velmi rychle se mění. Také nezapomeňte mapu a kompas, mohly by se hodit.

Ben Nevis

Hora je tvořena převážně vyvřelou žulou.

ben-nevis-scotlandVrchol je plochý, o rozloze téměř dvou fotbalových hřišť. Zachovaly se zde zbytky meteorologické observatoře, které si můžete prohlédnout. V současnosti je tu zbudován nouzový přístřešek pro turisty, který můžou v případě špatného počasí využít. Pokud je pěkné počasí, je z vrcholu nádherný výhled do vzdálenosti téměř 200 kilometrů. Vedle hlavního vrcholu jsou součástí ještě dva menší vrcholky.

Magická krása toho pohoří přitahuje i filmaře. Každý zná filmy o Herrym Potterovi, Rob Roye, Statečné srdce nebo Highlandera. Ne každý ale ví, že některé scény se natáčely právě zde.

Údolí Glen Nevis, v němž se hora nachází, je ledovcového původu. Vede jím kamenitá okružní stezka. Pokud se po ní vydáte, můžete spatřit několik nádherných vodopádů.

Výstup na vrcholek hory

Rozhodnete-li se tento vrcholek zdolat, vypravte se do západní části pohoří Grampiany ve Skotské vysočině (nádherná oblast hor, jezer a horských údolí na severu Skotska), jihovýchodně od města Fort William.V návštěvnickém centru Glen Nevis začíná cesta k vrcholu. Z centra vede zrekonstruovaná koňská stezka, kterou k výstupu využívá většina návštěvníků. Horolezci většinou volí severní stěnu, jež se řadí mezi nejvyšší v celé Británii.

ben-nevis-scotland-1471021487s4lFort William leží na březích jezera Loch Linnhe a je považováno za hlavní horolezecké město Skotska. Můžete zde navštívit i známou palírnu whisky, seznámit se s výrobou a samozřejmě i ochutnat. Pokud se rozhodnete zde několik dní zůstat, můžete se ubytovat v některém z hotelů nebo rodinných penzionů. Najdete tu také řadu obchodů a restaurací.

Nedaleko města se nachází Glen Nevis Caravan a tábořiště, kde můžete zaparkovat svůj karavan, případně postavit stan. Odtud se pak můžete vydávat pěšky nebo na kolech do okolní přírody s lesními stezkami a čerstvým horským vzduchem. Pro kempaře je zde dispozici pohodlný bar, restaurace a kavárna.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Related Posts