Hlavní město Rumunska Bukurešť je známo velkými kontrasty. Určitě vás překvapí moderní architektura, honosné paláce, upravené parky a široké bulváry, po kterých se mezi luxusními automobily proplétají staré dacie či žigulíky, ale také koňské povozy. Tyto kontrasty nejsou pro místní obyvatele ničím neobvyklým, jelikož je to obraz současné bídy ve společnosti a celkové úrovně celé země. Příkladem rozmařilého bohatství je bukurešťský Bílý dům, což je stavba připomínající Ceausescovu diktaturu.

Čím je Bukurešť typická?

Tvrdí se o ní, že je nejošklivějším městem v Evropě. Tomuto názoru napomáhají rozbité silnice, zanedbaná sídliště, kde chybí vodovod a kanalizace, válejí se odpadky a chybí zelené plochy. V posledních letech se přece jenom řada věcí zlepšuje a například v architektuře se navazuje na slavnou minulost. Bukurešť má svébytnou architekturu, která ve druhé polovině 19. století začala kopírovat Francii. V té době se městu přezdívalo Paříž východu.

Zlatým věkem byl zejména začátek 20. století. Paříž připomínají siroké bulváry, velké parky a také Vítězný oblouk. Mnoho elegantních a monumentálních budov bylo bohužel zničeno v obou světových válkách a zemětřesením v r. 1977, po kterém část města přestavěl v komunistickém stylu rumunský diktátor Ceausescu.

Hlavní dominantou města je Parlamentní palác, který místní stále označují názvem Dům národů, který mu dal Ceausescu. Je důkazem megalomanie, ale domácí jsou na tuto stavbu, která započala až v r. 1984, stále hrdi. Po Pentagonu jde o druhou největší stavbu na světě. Dříve to byla Ceausescova rezidence, v jejíž 3100 pokojích dnes sídlí rumunský parlament. Mramorový palác je postaven výlučně z rumunských materiálů.

Historické památky

Obdivovat můžete zdejší kostely. Nejkrásnější je Stavropoleos, dále je to Sfântu Gheorghe Nou z 18. století s pozůstatky valašského prince Constantina Brancoveanu a kostel Královského soudu s freskami ze 16. století, který je nejstarším kostelem v Bukurešti. Historickým srdcem Bukurešti je staré královské nádvoří postavené v 15. století.

Z novodobých staveb stojí za pozornost Athenaeum, což je překrásná kulatá budova, která je centrem rumunské vážné hudby. Ujít si nenechte ani Vítězný oblouk, který je replikou slavného pařížského jmenovce, palác Athénée, což je dnes hotel Hilton, nejstarší ulici Calea Victoriei postavenou již v roce 1692 nebo největší městskou synagogu s úžasným interiérem s názvem Choral.

Related Posts