Letošní rok je jako stvořený pro cestování po České republice. Ve většině notoricky známých lokalit je ale nyní značně přeplněno a dovolená vám tak místo vytouženého odpočinku může přinést spíše nekonečně dlouhé fronty, mačkanice, případně zběsilý závod s časem. Nepříliš lákavá představa, co říkáte? Proto nyní přinášíme tip na místo, kde se bez problému zabavíte na několik dní, a přitom se nebudete tísnit s horou turistů. Zabalte si a vyrazte na Nepomucko.

Překvapivě bohatá historie

Nepomuk se nachází v západních Čechách, zhruba čtyřicet kilometrů od Plzně. Z na první pohled obyčejného malého městečka, které lze na mapě snadno přehlédnout, doslova dýchá historie. Nepomuk je totiž rodištěm jednoho z nejznámějších českých světců – Jana Nepomuckého. Tomu se věnuje celé tematické muzeum situované v prostorech arciděkanství. S Janem jsou spojeny také oba krásné nepomucké kostely. První, stojící údajně přímo na místě světcova rodného domu, je mu přímo zasvěcený, ve druhém – svatého Jakuba Většího – byl Jan zase pokřtěný.

V městském muzeu najdete mimo jiné expozici týkající se druhé světové války – na nedaleké Dubči při ní byl sestřelen americký bombardér. Navštívit lze i výstavu veteránů nebo rodný dům malíře Augustina Němejce, dalšího slavného nepomuckého občana. Velkým lákadlem je pak zámek Zelená Hora, na nějž je situovaný děj proslulých Černých baronů. A věděli jste, že do Nepomuku chodil do školy hudební skladatel Jakub Jan Ryba?

Hola, hola, příroda volá

Na Nepomucku zaplesá srdce každého milovníka přírody. Ta je tady opravdu nádherná a navíc skrývá mnohé poklady. Určitě si vyhraďte čas na pořádnou procházku po okolí. Vydejte se na kopec Šibenice k rozvalinám bývalého popraviště, ke zřícenině hradu Potštejn nebo ke studánce v lese Štědrý, kam prý vedly stopy svatého Vojtěcha. Jste vášniví kolaři? Nepomucko je protkané řadou cyklostezek. Vykoupat se můžete v přírodním biotopu v Blovicích nebo v kempu Nový rybník.

Pokud máte rádi zvířátka, určitě se zastavte v Tojicích, kde se nachází miniZOO, jejímiž hlavními hvězdami jsou zde sídlící nutrie říční. Můžete je dle libosti krmit i hladit. Případně lzez  Těchonic vyrazit na procházku s ochočeným oslíkem, kterého si sami povedete.

Bez dobrého jídla není dovolená

Celý den jste výletovali a teď by to chtělo něco dobrého na zub? Za jídlem se vydejte z Nepomuka do pár kilometrů vzdálených Soběsuk. Na návsi najdete restauraci Angusfarm. Útulný podnik je zaměřený na steaky a další pokrmy z hovězího masa. Vychutnáte si tu skvělé burgery, tataráky i žebírka. Na své si ale přijdou také vegetariáni nebo milovníci dezertů. Na čepu tu mají říznou „plzeň“ i lokální pivo a výběr kvalitních vín je obdivuhodný. Z restaurace můžete díky velkému oknu pozorovat kuchaře přímo při práci. Obsluha vás bude rozmazlovat a udělá vše pro to, abyste se zde cítili jako doma. Její úsměv je nakažlivý.

Pokud se rozhodnete na Nepomucku strávit delší dobu, v Soběsukách je možné se rovnou i ubytovat. Rustikální penzion disponuje kapacitou až 42 osob a nabízí pokoje uzpůsobené pro páry i pro celou rodinu. Ubytování můžete spojit třeba s návštěvou letního kina v Neurazech, které o prázdninách promítá několikrát týdně. Až budete odjíždět, nezapomeňte si jako suvenýr zakoupit v Angusfarm některý z výborných domácích produktů – nad utopenci, klobáskami nebo paštikou se sliny jen sbíhají.