Zřejmě nikoho nepřekvapí, že cestovní ruch prošel v uplynulých dvou letech obrovskou změnou. Z trhu zmizela spousta cestovních agentur i ubytovacích zařízení, dařit se začalo naopak online portálům pro rezervaci ubytování. Zvykli jsme si totiž být čím dál digitálnější.

Nové cestovatelské trendy moc pěkně mapuje průzkum, který si od Nielsen IQ nechala zpracovat skupina Szallas Group. Zúčastnilo se ho více než 6000 respondentů z regionu střední a východní Evropy. Szallas Group totiž sdružuje digitální cestovatelské multiprodukty z ČR, Polska, Maďarska a Rumunska.

Pražáci raději cestují MHD

V období covidu jsme obecně začali více preferovat cesty vlastním automobilem, a to i před rychlejšími letadly. Ve vlastním autě jste totiž v mnohem větším bezpečí před covidem. Velmi zajímavé je však zjištění, že obyvatelé Prahy mnohem častěji preferují cesty vlakem, autobusem, potažmo letadlem. Týká se to jak vnitrostátních, tak zahraničních cest.

Čím dál více nás zajímají nehotelová zařízení

Pokud jste si mysleli, že ve střední a východní Evropě upřednostňujeme v drtivé většině případů luxusní hotely, jste na omylu. Z 39 % na 46 % se mezi lety 2015 a 2021 zvýšil podíl nehotelových rezervací. Mezi ty se počítají rezervace penzionů, vil, apartmánů a rekreačních domů. Počet rezervací do hotelů přitom neroste, spíše klesá. Potvrzují to i čísla z Hotel.cz.

Častěji jsme jezdili do lázní

Vzpomínáte si na státní příspěvek na lázně? I ten je zajisté důvodem, proč vzrostl zájem o wellness destinace. Dle statistik Spa.cz v letech 2019 až 2021 navíc došlo k 19% nárůstu průměrné hodnoty rezervace na osobu. Zájem je nejen o lázně české, ale také třeba ty maďarské.

Zajímavý je i fakt, že se v příštích 2-3 letech většina lidí (70 %) chystá do zahraničí. Tak to v životě chodí – věci nám začnou chybět až tehdy, když je nemáme.