Porto máme většinou spojené s druhem vína. Věděli jste však, že se jedná i o město v Portugalsku, kde sídlí producenti těchto proslavených vín?

Pokud budete mít cestu do Portugalska, rozhodně se zastavte ve městě Porto, které leží na řece Douro. Historie města sahá hluboko do historie. Osídleno bylo již v období antiky, kdy na tomto místě sídlili nejdříve Féničané a později i Římané. Původně malé přístavní město se v průběhu dějin rozrostlo v druhé největší město Portugalska hned po Lisabonu.

Město leží na řece Douro a právě to dalo Portu tak velkou slávu. Na horních tocích této řeky totiž leří jedinečné vinice, které plodí víno s vysokým obsahem cukru. Toto víno je splavováno po řece dolů do města, kde je z něj produkováno proslulé portské víno do kterého je přidávána špetka cherry. Mezi nejslavnější producenty patří společnosti jako Offley, Cruz, Calem či Sandeman. Tito všichni producenti sídlí právě u břehů řeky Douro v Portu.

Město jako takové stojí za navštívení i kvůli své architektuře. Ta jako by se zasekla v devatenáctém století a dále se již nehnala. Dominantou celého města je pak most spojují oba dva břehy. Z jeho vrcholu po kterém jezdí tramvaj se můžete i projít a dopřát si tak jedinečný výhled na celé město a řeku Douro.

Co byste rozhodně měli vyzkoušet je také tradiční pokrm fransesinha. Tato vysoce kalorická pochoutka je toustový chléb, který je prokládány vepřovým plátkem, tradičními klobáskami a lahodnou šunkou. Na vrchu je sýr, vejce a to vše je zalité skvělou pivní omáčkou. K této pochoutce se navíc přidávají hranolky.

Zkrátka Porto je město pro každého a každý si zde najde to své. Především pak ti největší labužníci.