Island je stát na stejnojmenném ostrovu, ležící v Severním ledovém oceánu a Atlantském oceánu. Jedná se o jedno z nejzajímavější a nejtajemnější místo v Evropě. Je jedním z nejřidčeji zalidněným evropským státem, ve kterém žijí přibližně dvě třetiny jeho obyvatel v jeho hlavním městě Reykjavíku.

Místo jako žádné jiné

Ostrov je doslova posetý sopkami a horkými prameny, které mu dávají jedinečnou, až magickou auru. Především střední a východní část ostrova jsou v poměrně vysoké nadmořské výšce, a život zde je téměř vyloučen.

Celý ostrov je pravidelně zkrápěn vydatnými dešti, zároveň zde můžete najít řadu ledovců, řek a jezer. Fauně a floře se zde tolik nedaří. Ze stromů tu roste jedině zakrslá bříza a jalovce. Dále zde narazíte na množství keřů, lišejníků a ostřicových trav. Z divoké zvěře zde můžete narazit na lišku polární, medvědy, ptáky a domestikované ovce.

Zajímavé je, že Islanďané mají podle OSN nejlepší kvalitu života ze všech 177 hodnocených zemí světa. A to i přesto, že jich 60 % žije v Reykjavíku, 92 % žije ve městech a jen 8 % na vesnicích.

Island v poslední době láká celou řadu návštěvníků. Ti sem přijíždějí především za surovou krásou přírody plné skla, stepí, jezer a řek. Dovolená na Islandu rozhodně není o plážích a povalování, ale především o chůzi a poznávání divokosti přírody. Jedná se o destinaci vhodnější spíše pro zkušenější cestovatele, kterým nevadí, když trochu promoknou, nebo se nevyspí zrovna nejpohodlněji.

I přesto tento ostrov rozhodně stojí za to. Připravte se jen na poněkud vyšší ceny, s tím že nejdražší položkou bude ubytování. Vyražte sem hlavně v létě, jindy je zde zima a tma.

Related Posts