Kojení v prvních měsících života miminka je v podstatě jeho jediným zdrojem potravy. A také nejplnohodnotnějším.
Mateřské mléko obsahuje veškeré nezbytné živiny, bez nichž se novorozenec neobejde. K tomu mu poskytuje i cenné protilátky, jež ho chrání před infekcemi. Další předností kojení je, že matce a dítěti poskytuje tolik potřebnou fyzickou blízkost a bezprostřední dotek, jež mezi nimi vytvářejí citové pouto.
Potížím zamezte v jejich počátku
Ne vždy je ale kojení bezproblémové. Doprovázet ho může celá řada potíží, které v konečné fázi mohou krmení miminka znemožnit. Těm je samozřejmě vhodné předcházet či zamezit v jejich počátku.
Na místě je trpělivost
Maminka se v první řadě musí naučit, jak správně přiložit dítě k prsu. K tomu by mělo dojít v podstatě okamžitě po porodu. Jakmile dítě začne sát, je třeba se ujistit, že novorozencova ústa kromě bradavky obsáhla i celý prsní dvorec. Správnou techniku kojení vás naučí laktační poradkyně přímo v nemocnici. Osvojit si ji vy a vaše miminko už ale budete muset sami. Někdy to chce notnou dávku trpělivosti.
Jak na rozpraskané bradavky?
Častým problémem postihujícím kojící maminky jsou bolestivé či rozpraskané bradavky. Těch vás rychle a účinně zbaví náplasti Multi-Mam Compresses napuštěné bioaktivním gelem založený na 2 QR komplexu obnovujícím rovnováhu mikroflóry a podporujícím přirozené léčebné procesy. Léčba se ukazuje jako velmi rychlá. Do dvanácti hodin maminky často mají po problémech. Náplasti jsou k sehnání například na e-shopu Kojení bez bolesti.
Přeplnění prsů
V počátcích laktace se maminky také často potýkají s přeplněnými prsy. To způsobuje nejenom nepříjemné pocity matce, ale také zabraňuje správnému přisátí dítěti. Problém většinou zmizí po alespoň částečném vyprázdnění prsů, ať již manuálně (odstříkáním) či pomocí odsávačky,
Co říci na závěr? Že i kojení chce čas. Ani se nenadějete a miminko bude bezproblémově sát. A když bude mít plné bříško, bude rovněž spokojené. A vy s ním.