Snad každého z nás při vyslovení tohoto jména jako první napadnou obrovské sochy moai, které znázorňují obličeje. Tento malý kousek pevniny by byl možná jen malou tečkou na mapě, nebýt právě těchto tajemných soch.

Ostrov je známý též jako Rapa Nui a je to jeden z nejizolovanějších kousků naší planety. Najdeme ho ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu. Je pod správou Chile.

Vzhledem k tomu, že je vulkanického původu, velkou část ostrova zaujímají sopky. Největší těleso ostrova tvoří Maunga Terevaka, ovšem nejkrásnějším vulkánem je prý Rano Raraku, kdy vznikaly ony již zmiňované sochy.Pobřeží ostrova je většinou příkré a tvoří ho vysoké útesy, přístupy k oceánu a koupání je možné jen na málo místech.

chile-1463849_960_720

Na ostrov se dostanete letadlem, které létá dvakrát týdne ze Santiága, chilského mezinárodního letiště. Přistávací dráha je na ostrově v jižním cípu a táhne se od pobřeží k pobřeží. Někteří cestující občas mívají strach, zda pilot včas zastaví nebo se celé letadlo ponoří do moře.

Sochy na ostrově

Najdeme je po celém ostrově, doposud se však nepodařilo objasnit, jaký úkol pro zdejší původní obyvatele měly. Představovaly zemřelé předky nebo bohy, ke kterým se obyvatelé modlili? Byli to kamenní strážci ostrova? A jak se z kráteru sopky, kde byly vytesány, dostaly na nynější místa? Sochy odpověď znají, ale zatím si ji nechávají pro sebe.

Hanga Roa hlavní a zároveň jediné město na ostrově

Městečko není velké. Najdeme zde jednoduché nízké domky. Navštívit zde můžeme několik obchůdků nebo restaurací. Můžeme se zde i ubytovat.

Pokud se vydáte z města směrem k vesnici Orongo, máte možnost navštívit botanickou zahradu, kde si můžete prohlédnout původní rostliny, které zde v dřívějších dobách obyvatelé pěstovali. Ke vzdálenějším zákoutím ostrova můžete vyrazit s místní cestovní agenturou, pronajmout si auto, kolo nebo dokonce koně.

Vesnice Orongo

Tato vesnice se nachází na kráteru vulkánu Rano Kanu a v současné době již není obydlena. Ani v minulosti nebyla obydlena nastálo. Sloužila pouze při obřadech kultu Ptačího muže. Stal se jím ten, kterému se jako prvnímu podařilo doplavat na blízký ostrov Mutu Nui a vrátit se zpět s vejcem ptáka, který sem každoročně přilétal hnízdit. Tento muž si získal přízeň nejen vesničanů, ale i boha.
Z vesnice je nádherný pohled nejen na Velikonoční ostrov a sytě modrý oceán, ale též směrem dolů do kráteru.

Velikonoční ostrov je dodnes cílem mnoha turistů. Vždyť, kdo by nechtěl být tím, kdo odhalí tajemství staré stovky let?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup