Benátky, italsky Venezia, jsou městem, které zná celý svět. Tvoří jeden z nejdůležitějších turistických cílů ležících na severním pobřeží Jaderského moře. Svou romantickou polohou a neopakovatelným šarmem lákají sta tisíce turistů z celého světa. Historické jádro leží na ostrovech v mělké laguně, novější části pak byly vybudovány na rozsáhlém břehu.

Turistické zajímavosti

Mezi oblíbené turistické atrakce patří projížďka labyrintem kanálů na gondolách, které tvoří nedílnou součást života v Benátkách. Štíhlým trupem a plochým dnem jsou skvěle přizpůsobeny pro plavbu úzkými a mělkými kanály. Při zvláštních příležitostech je krášlí květiny. Pro putování Benátkami můžete také využít motorové čluny – vaporetta.

Nejslavnější kanál je Canal Grande, který je dlouhý asi 4 kilometry. Protíná celé Benátky a představuje tak jeho hlavní bulvár. Je to spojnice mezi hlavním nádražím a přístavem s historickým náměstím svatého Marka a centrem města. Nejstarší a nejznámější most je Ponte di Rialto, který jako jeden ze čtyř spojuje obě části města rozdělené kanálem. Břehy kanálu jsou lemovány mnoha historickými paláci a chrámy z období gotického i renesančního.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst je Náměstí sv. Marka. Vzhledem k tomu, že jde o nejníže položené místo ve městě, bývá bohužel několikrát do roka zaplaveno.Nachází se zde řada zajímavých pamětihodností, z nich určitě stojí za zmínku bazilika svatého Marka, Dožecí palác nebo Hodinová věž. Toto náměstí je i nejlepší výchozí místo na prohlídku Benátek.

Město je rodiště řady významných osobností. Narodil se zde i známý svůdník žen Giacomo Casanova nebo mořeplavec Marco Polo.

Městské slavnosti

Ve městě se každoročně koná řada slavností. Proslulá je benátská slavnost gondol – Regata storica, která se koná každoročně první týden v září na Velkém kanálu. Jedná se o tradiční závod lodí, kterému předchází velkolepá slavnostní přehlídka s nádhernými gondolami a stovkami lidí v historických kostýmech.

640px-Venezia_-_Regata_Storica_-_Corteo_07

V únoru město oživí světoznámý benátský karneval masek. Můžeme na něm spatřit překrásné kostýmy, tajemné masky a zažít výjimečnou atmosféru. Typické benátské masky mohou být vyrobeny z kůže, porcelánu nebo tradiční sklářskou technikou. V současné době jsou propracované do detailu, velmi bohatě zdobené zlatem, peřím, korálky a jsou na nich vyobrazeny různé motivy. Během karnevalu si můžete masku koupit na každém rohu.

Pokud by vás kouzlo Benátek už omrzelo, můžete se vydat na místní pláž Lido di Venezia a oddávat se tak i klasickým letním radovánkám jako je koupání a opalování. Dostanete se sem jednoduše městskou vodní dopravou. Přístup do moře je tu pozvolný a pláže jsou charakteristické svými písečnými dunami.