Jak projít Staré město, nic zásadního nevynechat a dokonale vychutnat nejstarší část Prahy? Přece jako králové v průvodu před korunovací. Královská cesta vám to umožní.

Své putování ve šlépějích panovníků začněte u Obecního domu, a to nejlépe krásným koncertem. Smetanova síň a celý dům je mimořádně zachovalou secesní chloubou Prahy, na jejíž výzdobě se podíleli mnozí význační umělci té doby. Královská cesta pokračuje Prašnou branou, což je jeden z pražských symbolů. Věž je pozdně gotická a kdysi stála na cestě ze Starého Města pražského do Kutné hory, kde se těžilo stříbro. Lze vystoupat na vyhlídkový ochoz ve výšce 43 metrů, vede tam 186 schodů.

V Celetné nákupy i kubistický skvost

Celetná ulice je místem, kde se v Praze koncentrují světové značky, takže chcete-li nakupovat v dechberoucích kulisách historických domů, neváhejte. Nevynechejte také kubistický unikát, dům U Černé Matky Boží. Celetnou ulicí dojdete až na nejslavnější pražské náměstí, Staroměstské. Defilé apoštolů na orloji z roku 1410 uvidíte každou celou hodinu. Pokud chcete podívanou sledovat z větší blízkosti, kupte si lístky do Staroměstské radnice, kde figury uvidíte z kaple. Radnice má i zajímavé podzemí. Nejvýznamnější památky Staroměstského náměstí doplňuje Chrám Matky Boží před Týnem, kde je pohřben Tycho Brahe. Poblíž Staroměstského náměstí se doporučujeme ubytovat, jedná se o skvělý výchozí bod prohlídek Prahy. Hledáte-li ubytování na Starém městě v Praze za rozumnou cenu, zkuste třeba hotel Rott.

Ten stojí na Malém náměstí, kam vás zavede právě i Královská cesta. Na tomto trojúhelníkovém náměstíčku vás zaujme především kašna s renesanční mříží z 16. století. Cesta dále vede kolem Klementina přes Karlův most, druhý nejstarší most v ČR s překrásnými sochami. Mosteckou ulicí pokračujte na Malostranské náměstí a dále Nerudovou ulicí na Pražský hrad, unikátní komplex s historií více než 1000 let, jehož prohlídce doporučujeme věnovat celý den.

Jak se nedostat do problémů

Mezi restauracemi v Praze na Starém městě lze najít spoustu gastronomicky i historicky zajímavých podniků za přijatelné ceny. Není důvod jíst klobásy, smažené sýry, hranolky atd. ze stánků, jsou někdy připravované na přepáleném tuku a mohou způsobit žaludeční potíže. Pokud neodoláte, všímejte si čistoty stánku i konkrétní přípravy pokrmů, zda se např. klobásy opékají na plotnách bez použití tuku. Vynikající specialita trdelník by měla být bezpečná, i když bohužel nepochází z Česka, jak hlásají reklamy, ale z Transylvánie.

Praha je velmi bezpečné město, co se týče závažnější kriminality. V centru se však pohybuje velké množství kapesních zlodějů, chraňte si své osobní věci zvláště ve veřejné dopravě a v tlačenicích. Peníze si vyměňte v bance nebo v prověřené směnárně, nikdy ne od kohokoliv na ulici. Je zde mnoho podvodníků, kteří nabízí bezcenné bankovky jiných zemí či nesmyslné kurzy. Na kurz si dejte pozor i v kamenné směnárně, porovnejte jej na více místech.