Zahalené pověstmi a legendami, pyramidy v Gíze v Egyptě jsou jediným ze Sedmi divů světa pocházející se starověkého světa. Od dob, kdy moderní svět začal odhalovat tajemství těchto obdivuhodných staveb, se zrodily příběhy od kletbách, nevysvětlitelných úmrtích i zranění. A přestože archeologové pochopili, proč byly pyramidy postaveny, mnoho otázek ohledně jejich historie, složení a struktury zůstává nevyřešeno.
Kdo postavil pyramidy?
Mnoho filmů, knih a dalších děl historické beletrie, které se soustředí na život ve starověkém Egyptě, zobrazuje stavitele pyramid jako otroky. Ačkoli bylo doloženo, že starověcí Egypťané zaměstnávali otroky nebo služebníky, moderní archeologický výzkum ukazuje, že pyramidy stavěli egyptští dělníci. Dělnické vesnice obývali nejen řemeslníci, kteří se zabývali stavbou pyramidy, ale také kuchaři, pekaři, kněží a lékaři.
Kdy byly postaveny?
Ačkoli jsou pyramidy jedním z nejznámějších symbolů starověkých egyptských faraonů, tyto obrovské, složité hroby byly stavěny jen v určitých částech starověké egyptské civilizace. První pyramida v Gíze byla postavena kolem roku 2 530 př. n. l. A poté, během 12. až 14. dynastie, v letech 2000 př. n. l. až 1700 př. n. l., prožila pyramidová stavba krátkou renesanci, i když výsledky nebyly tak monumentální jako dříve.
Jak byly postaveny?
Jedním z největších tajemství pyramid je právě otázka, jak byly postaveny. Skutečnost, že vydržely více než 4 000 let, je dostatečným důkazem pro jejich ojedinělou konstrukci. Archeologové věří, že vápencové bloky byly lomeny a tvarovány pomocí měděných dlátů, protože měď byla nejtvrdším kovem, který Egypťané v té době znali. Zatímco filmy často ukazují tisíce pracovníků, kteří nesou vápencové bloky vážící v průměru 2, 5 tuny, tyto bloky byly typicky plaveny z lomu na stavbu během častých záplav řeky Nilu.