Jedná se o symbol španělské koruny a státnosti. Někdejší královské sídlo je místem odpočinky hned dvaceti šesti králů mezi kterýmy nechybí ani Karel V. či Filip II.

Sídlo Filipa II.

El Escorial leží padesát kilometrů od Madridu na úpatí Sierra de Gudarrama. Jedná se o jeden z nejznámějších komplexu Evropy, který vyrostl v druhé polovině šestnáctého století na popud Filipa II. Který byl vášnivým milovníkem architektury své doby.

Obrovský a majestátný komplex je postaven z místní žuly a na jeho výstavby se podílela tehdejší architektonická elita jako byl El Greco, Michelangelo či Tizian. Stavba trvala a více než 20 let a zahrnuje královský palác, knihovnu a klášter. Někteří dříve věřili, že jde o bránu do pekel kvůli vzezření tamní krajiny.

Nejdůležitějším místem celého komplexu je majestátní bazilika s ostatky světců. Těch by zde mělo být až několik tisíc, ovšem pravých jsou podle odhadů necelé tři stovky. Nejvzácnější mělo být plátno, kterým si měla Panna Marie utřít slzy při ukřižování syna. Později se však ukázalo, že se jedná o falzum.

Stejně monumentální je i knihovna, která ukrývá 50 tisíc svazků, a to nejen ve španělském jazyce. Knihy se staly tichými společníky na sklonu života Filipa II. Jeho tělo bylo uloženo v královské hrobce.

Samotná prohlídka Escorialu je minimálně na dvě hodiny nevyjímaje palác vystavěny přesně na míru Filipovým zdravotním problémům. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst centrálního Španělska, které rozhodně stojí za návštěvu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Related Posts