Bezpečnost pro děti by měla být prioritou každého rodiče. Zaměřit se na ni v každé situaci však není jednoduché. Většina lidí podlehne dojmu, že pro správnou viditelnost na vozovce stačí pár odrazných prvků na oblečení či batohu. V zásadě to platí ve chvílích, kdy nejsou vyloženě ztížené podmínky viditelnosti. V situacích, kdy přijde mlha či déšt, je ale nezbytné, aby bylo dítě skutečně dobře vidět. Právě k tomu slouží bezpečnostní reflexní vesta.

Bezpečnost na silnici

Chůze po krajnici a v těsné blízkosti vozovky spolu s nutností přecházet znamená velké riziko kolize s vozidlem. Pokud řidič neví, že se v jeho blízkosti nachází dítě, nemůže tomu přizpůsobit styl jízdy a dávat větší pozor. To mnohdy vede až k tragickým koncům a v žádném případě se nevyplatí podceňovat tuto skutečnost. S reflexní vestou je dítě mnohem lépe viditelné i při mlze a podobných situacích. Řidič bude důkladně upozorněn o tom, že v blízkosti je dítě a riziko případné nehody se sníží o značné procento.

Každodenní cestování do školy

Vybavit dítě reflexní vestou pouze jednou za čas vždy, když si na to vzpomenete, bohužel nestačí. Důležitá je důslednost a každodenní nošení reflexní vesty v situacích, kdy je cesta do školy uskutečňována v blízkosti frekventované vozovky a v časech, kdy jsou podmínky viditelnosti snížené. V praxi se tedy jedná hlavně o podzim a zimu, kdy se vyskytují mlhy a ráno bývá ještě tma.

Vyberte o trochu větší velikost a nezapomeňte na pěkný obrázek

Pokud vybíráte novou reflexní vestu, nekoukejte se pouze po obrázku. Zvířátko či oblíbená dětská postavička dokážou výrazně usnadnit každodenní oblékání a nošení dětské reflexní vesty, ale důležitější je správná velikost. Ta by měla být o trochu větší, aby bylo možné vestu navléknout i na tlustou zimní bundu a několik vrstev oblečení. Na škodu není ani převlečení reflexní vesty přímo přes batoh, aby byla zajištěna dostatečná viditelnost i zezadu.