Cestování s dětmi bývá mnohdy náročné, a to jak pro ně, tak pro vás, rodiče. Pokud vaše ratolesti nejsou disciplinované a tiché (a že to nejsou snad žádné děti), máme pro vás pár tipů, jak se připravit na výlet či delší dovolenou, abyste si ji užili jako celá rodina.

Už před cestou vás i vaše dítě jistě napadá spousta otázek. Jakým dopravním prostředkem vyrazit? Nebudeme se při dlouhé cestě nudit? Nebude se dítě bát, pokud poletíme letadlem? Zvládneme to? Dopravní prostředek už musíte zvolit sami, podle vlastního vědomí a svědomí, jen vy sami víte, jak se vaše dítě může zachovat či z čeho má strach. Je však potřeba dítě nestresovat a už před cestou se dobře naladit a na dovolenou se těšit. Pokud budeme před dítětem o naší budoucí cestě referovat pozitivně, budeme se bavit o tom, jaká zažijeme dobrodružství, co hezkého uvidíme a jaká to bude legrace, určitě se budou těšit všichni a dítě nebude vystresované či otrávené.

Pokud chcete cestovat s miminkem, doporučuje se počkat, až bude mít alespoň 3 měsíce. Maminky by měly cestovat až po šestinedělí. Jestliže jedete autem, je vhodné vytvořit ideální teplotní podmínky. Nemělo by být přetopeno a zároveň ani chladno z klimatizace. Dbejte na pravidelný příjem tekutin a je také dobré mít s sebou oblečení na převlečení. Co dalšího budete pro miminko potřebovat: autosedačku, fusak do autosedačky, jídlo a pití na cestu, rezervní plenky, jednorázové vlhčené ubrousky, přebalovací jednorázové podložky, stínítka do oken, hračky, pojištění. Při cestě je také důležité dělat přestávky, rozhodně se nesnažte jet na jeden zátah. S miminky se dobře cestuje ve večerních hodinách, protože většinu cesty prospí a vy se vyhnete dopravním zácpám.

Jestliže cestujete s většími dětmi snažte se je při cestě zabavit. Zde je alespoň krátký výčet toho, co si vzít s sebou: láhev s vodou nebo neslazeným čajem, svačina,
oblíbená hračka, vlhčené ubrousky, ručník, náhradní oblečení, cestovní lékárnička, cestovní pojištění, doklady a peníze.

V průběhu celé cesty, ale i dovolené důsledně dbejte na pitný režim.
Na cestu berte pouze trvanlivé potraviny. Do krabiček můžete nakrájet omyté ovoce nebo zeleninu. Pro doplnění energie mějte například sušenky bez čokolády.