Naše ekonomika je s tou izraelskou propojená čím dál více. Naše firmy spolupracují a do budoucna bychom se společně mohli vydat na trhy do Afriky a jihovýchodní Asie. Aspoň takové jsou prognózy JUDr. Pavla Smutného, prezidenta Česko-izraelské obchodní komory.

Náš export do Izraele loni vzrostlo o 58 procent a v budoucnu by se mohl dostat třeba i na dvojnásobek. Například v porovnání s obrovskou Čínou je export do Izraele pouze o polovinu menší. Mimo EU jsou to nejvyšší čísla, země z Blízkého východu předčila i Japonsko, Norsko či Indii.

Spolupracujeme na všech frontách

Firma Meopta Přerov dělá čtvrtinu obratu v Izraeli, má tam dokonce svůj vývoj. Naopak izraelská společnost Teva je 14. největším plátcem DPH u nás. Pardubická Retia spolupracuje s izraelskými specialisty na vývoji špičkového radarového systému, který jsme mimochodem za miliardy odkoupili. Izrael si ho přitom brání, kvůli bezpečnosti i vojenským tajemstvím, neprodává ho jen tak někomu.

Vztahy mezi zeměmi jsou tedy více než dobré. Pavel Smutný předpovídá, že sladká budoucnost by mohla spočívat ve společném pronikání do jihovýchodní Asie, Afriky a dalších zemí, kde už se my, nebo Izrael pohybujeme. Spolupráce by mohla pomoci nám oběma. Izrael by se zbavil nálepky země s válečnou ekonomikou a my označení banálního protikomunistického státu, který zastiňuje sousední Německo.

V Izraeli jsou profesionální obchodníci

JUDr. Pavel Smutný je majitelem advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, zároveň prezidentem Bohemian Heritage Fund (BHF). Jako prezident BHF se stará o podporu kulturních akcí v ČR, jako člen několika mezinárodních organizací se zajímá o investiční vztahy a obchodní právo. Prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory je již od roku 2009 a s Izraelci už má své zkušenosti. Vysvětluje, že nezáleží na to犀利士
m, kolik darů jim přivezete a zda jste královna krásy. V obchodních vztazích jim vždy záleží na tom co, kdy, jak a za kolik bude.

Related Posts