Vietnam patří k zemím, kam si musí v podstatě každý cizinec pořídit vízum. Souvisí to s vnitrostátním politickým režimem a také ochranou před přílišným přílivem uprchlíků z okolních zemí. Nás ovšem bude zajímat, jak získat ono pověstné razítko do pasu od orientálních úředníků, kteří jsou vyhlášeni svou vrtkavostí.
Doba moderní
Minulý rok přinesl cestovatelům mnoho dobrých zpráv. Například nemalý počet zemí si konečně zprovoznil možnost získat vízum elektronicky. Mezi takové státy patřil i Vietnam, a my tak můžeme získat měsíční povolení k pobytu bez nutnosti navštěvovat ambasádu. Bude nás to stát přijatelných 25 dolarů. Při vyplňování žádosti se obrňte trpělivostí, místní úředníky zajímá opravdu leccos, včetně seznamu navštívených zemí mnoho let zpátky. Navíc je možnost, že budete mít problémy s platbou. Elektronické bankovnictví totiž ve Vietnamu nefunguje nepřetržitě, pouze v úřední hodiny místních poboček. Je nutné tedy si přepočítat, kolik hodin právě je v daném časovém pásu a podle toho platit. Nevýhodou elektronického víza do Vietnamu je, že zemi můžete navštívit jen jednou. Nelze tedy navštívit během dovolené jiný stát a pak se zase vrátit.
Kdo si chce užít dlouhou dovolenou
Musí vše vyřešit s ambasádou a získat schvalovací dopis. Po povolení může v zemi zůstat maximálně tři měsíce, potom ji musí na určitý čas opustit. Pokud si budete přát vícevstupové razítko, vyjde vám to na pořád pěkných 50 dolarů. Jelikož před necelými dvěma lety ve Vietnamské republice získali občané USA právo pobývat až celý rok, musíme doufat, že brzy takovou možnost dostanou i Češi. Stejná je situace, pokud potřebujete vícevstupové vízum na jeden měsíc. A protože je nutno podstoupit stejnou proceduru a zaplatit shodně vysoký poplatek, je rozhodně výhodnější žádat rovnou o delší povolení. Třeba se vám nakonec bude hodit.