Vyrážíte na dovolenou do přírody? Ať už se na outdoorové cestování chystáte poprvé anebo máte za sebou pár zkušeností, je důležité nepodcenit správnou přípravu. Podívejte se, co potřebujete, aby vaše dovolená „v divočině“ stála za to.

Správné vybrané bohy vám mohou zachránit život

Pokud si chcete užít ničím nerušené túry krásnou přírodou, vsaďte na kvalitní a pohodlné boty. Staré přísloví říká, že pokud chcete zapomenout na své starosti, obujte malé boty. Nic vám neznepříjemní výlet více než obutí, které nesedí. Zapomeňte na sandále a tenisky a sáhněte rovnou po trekových botách. Měly by vám perfektně padnout na nohy a neměly by vás nikde tlačit. Raději dlouze zkoušejte, než abyste jejich nákup uspěchali.

Na co se při jejich výběru zaměřit? Důležité je uvědomit si, do jakého terénu vyrážíte. Obecné pravidlo zní, že čím horší terén, tím tvrdší podrážku boty vyžadují. Všímejte si i celkové pevnosti boty, aby vám nohu opravdu zpevnila a neměli jste strach o své kotníky. Pokud plánujete nosit těžký batoh, vsaďte na boty s výrazným vzorkem podrážek. Obuv by také měla být odolná vůči větru a vlhkosti a ideálně by měla být vyrobena z Gore-Texu. Na nových botách nešetřete, akční či výprodejové zboží vám dobrou službu neprokáže. Výběr správných bot vypadá jako věda, jedině kvalitní a příjemné obutí vám ale zajistí skvělý pocit z perfektní túry a krásného pobytu v přírodě.

Kvalitní karimatka zaručí pohodlí jako v hotelu

Přes den potřebujete chodit jako v bavlnce a v noci spát jako ve vlastní posteli. K tomu vám poslouží kvalitní karimatka a spacák. Pokud se chystáte na delší túru a nevadí vám trochu si za pohodlí připlatit, vsaďte na oblíbený trend outdoorových dovolených – samonafukovací karimatky. Jsou sice o něco těžší než klasické karimatky, jejich výhody ale výrazně převažují.

Po celém dni chození s těžkou krosnou na zádech si chcete užít zaslouženého odpočinku. V hotelovém pokoji by to nebylo ono, ve stanu vám k tomu proto dopomůže pohodlná samonafukovačka. Snadno se rozkládá a znovu skládá, odolává vlhkosti i špíně a nezabírá příliš mnoho místa. Nevybírejte karimatku jen podle ceny, ale zaměřte se také na to, zda je její povrch hydrofobně ošetřen, jestli jsou k sobě jednotlivé spoje důkladně svařeny a ověřte také tloušťku pláště samonafukovací karimatky. Čím tlustší karimatka, tím vyšší hmotnost.

Pořádný spací pytel vás zahřeje

Noci v přírodě bývají chladné. Vyzbrojte se proto kvalitním spacím pytlem, který vás udrží v teple. Nejprve je třeba se rozhodnout, jaký zvolíte typ spacáku, jestli dekový nebo mumiový. Dekový vám poslouží zejména během letního kempování nebo spaní na chalupě. Pro výlety do přírody a na expedice raději sáhněte po mumiových. Při výběru se také zaměřte na roční období, ve kterém se chystáte vycestovat. Výrobci nabízí tři druhy spacáků: letní, zimní a třísezónní. Letní využijete v období od června do srpna, zimní vás zahřejí během zimních mrazů a v podzimním sychravém počasí a třísezónní spacák je určen pro venkovní nocování od jara do podzimu. Bývá ale mnohem těžší a mohutnější a při dlouhých výletech se vám pronese.

Připravte stan na novou sezónu

Stanujete každé léto? A kdy jste naposledy zkontrolovali, zda je váš stan v pořádku? Nepodceňujte pravidelnou kontrolu venkovní výbavy před každou cestou, vyplatí se vám to. Překontrolujte voděodolnost vnější plachty, po několika sezónách se doporučuje stan znovu naimpregnovat a prodloužit tak jeho voděodolnost i životnost. Všimněte si, zda všechny zipy a zapínání fungují bez problémů, stejně jako jestli lanka nemají viditelné známky poškození. Poničené části vyměňte za nové.

Předtím než se vydáte na outdoorovou dovolenou, připravte si takovou osobní „krabičku první záchrany“. Neměl by v ní chybět speciální impregnační sprej, svíčka či kus mýdla, ale také záplaty, náhradní kotvící lanka a další nezbytnosti, které vám v případě problémů zachrání suché oblečení i holou kůži.

Pro pohodlnější a zdravější cestování můžete také sáhnout po trekových holích. Při správném užívání zapojíte s jejich pomocí až 90 % svalů v těle a zároveň ulevíte jinak namáhaným kolenům a kyčlím.

Nepodceňte včasnou a správnou přípravu před plánovaným výletem do přírody. Kvalitní a pohodlné vybavení vám zaručí příjemně strávenou outdoorovou dovolenou!

Další tipy a vychytávky na správné outdoorové vybavení můžete sledovat v magazínu Outdoor průvodce.

Related Posts