Cestování letadlem má řadu výhod. Především je pohodlné a rychlé. Jiné to ovšem může být, máte-li po boku malého caparta. Nebo dokonce caparty.

S dcerkou letadlem pravidelně cestujeme od jejích šesti týdnů. Narodila se totiž na Novém Zélandu a já se s ní chtěla doma pochlubit co nejdříve to šlo. A to bylo po šestinedělí. Věřte, že jsem se této cesty bála, přitom strach z létání jsem nikdy neměla. Cestovala jsem s ní totiž sama, a to na tu nejdelší možnou vzdálenost, jakou jsem si mohla vybrat. K mému překvapení to probíhalo jako po másle. Ani cestovní kufry s dítětem v náručí nebyly překážkou.

Let dcerku zbavil koliky

Po tomto letu jí dokonce přestaly její kolikové bolesti bříška a já jsem se, světe div se, poprvé po těch šesti týdnech pořádně vyspala. Od té doby se s dcerou (dnes jí je 13 let) na Zéland vracíme každoročně. Rok co rok absolvujeme dva jedenáctihodinové lety (většinou za sebou).

Bezproblémový malý cestovatel

Musím říci, že dcerka mi vždycky byla skvělým parťákem, nikdy jsem s ní nezažila sebemenší problém. Možná proto, že na cestování je zvyklá od malinka. Problém s ní nebyl, ani když byla větší. Dokonce se v letadle sama zabavila, o což se mimochodem snaží i samotné letecké společnosti, v jejichž zájmu samozřejmě je, aby malé děti co nejméně rušily ostatní cestující. Dětem proto (při dlouhých zaoceánských letech) rozdávají omalovánky, pastelky a různé hračky. Nemluvě o bohaté nabídce dětských filmů a her, jež jsou pro děti k dispozici v rámci tzv. inflight zábavného programu.

Snadné cestování s novorozencem

Samotné cestování s malými dětmi respektive jeho průběh nejvíce ovlivňuje věk dítěte. Z mých zkušeností se nejsnadněji cestuje s novorozencem. Toho poté, co letadlo vystoupá do své letové hladiny, jednoduše uložíte do speciálního koše, pro něž je v každém letadle vyhrazeno několik míst. Toto místo si ovšem musíte v předstihu zarezervovat.

Buďte připravena

Větší pozornost spíše musíte věnovat přípravě letu jako takovému. V příručním zavazadle vám nesmí chybět nic, bez čeho se během letu neobejdete. Patřičné množství plenek, přebalovací podložka, čistící ubrousky, mléko (pokud nekojíte) a nezapomeňte na teplou deku, kterou vám společnost není povinna půjčit.

Pozor na stoupání a klesání

Nejkritičtější dobou všech letů pro malá miminka je klesání a stoupání letadla, při nichž se mění atmosférický tlak a miminko stejně jako dospělého mohou bolet ouška. Tomu zabráníte, když děťátku dáte něco k cucání. Buď ho kojte, nebo mu dejte láhev s dudlíkem, popřípadě dudlík samotný. Jakmile letadlo dosedne, popřípadě se ustálí na své letové hladině, bolest ustane.

Především se ale ničeho nebojte. Strach a obavy totiž většinou bývají mnohem horší, než samotná událost. A víte, co se říká? Že 97 procent toho, čeho se bojíme, se nakonec vůbec neuskuteční. Tak, šťastnou cestu.