Počasí se zdá často být nevyzpytatelným fenoménem, který si dělá, naprosto co chce. Počasí se ve skutečnosti řídí fyzikálními zákony jako ostatně všechno na Zemi. My umíme počasí charakterizovat pomocí atmosférického tlaku, vlhkosti, teploty a větru. Sledujeme-li tyto parametry, je možné předpovědět dopředu, jak se pravděpodobně bude počasí vyvíjet. Znalosti o přírodních procesech však nejsou zdaleka dokonalé, proto při předpovědích počasí dochází snadno k nepřesnostem. Přesto se vyplatí sledovat předpovědi počasí obzvlášť v době, kdy chcete vyrazit na dovolenou.

Vyjeďte na svah, až bude hezky

Nikdo přece nechce strávit volno v hotelovém pokoji. Nastává sezona zimních dovolených na horách, nechcete-li tedy místo lyžování na malebných svazích hor lenošit na kanapi, sledujte, jak se vyvíjí předpovědi počasí na dobu, kdy chcete vycestovat, přímo v oblasti, kam máte namířeno. V dnešní době má takřka každé místo na světě, tedy i každé zimní středisko, k dispozici předpověď počasí, podle které se můžete orientovat. Existuje několik výpočetních numerických modelů, a například portál SNOW.cz u mnoha středisek kombinuje až 3 různé druhy předpovědi počasí. Pokud se informace různých modelů shodují, zvyšuje se pravděpodobnost, že konkrétní předpověď opravdu vyjde.

Pokud jste se ještě nerozhodli, kam vyjedete za sněhem a můžete operativně vybírat podle počasí a množství sněhu.

Zjistěte si vše dopředu

Sněhový portál SNOW vám nabídne přehled českých i zahraničních lyžařských středisek společně s předpovědí počasí. Ty jsou maximálně spolehlivé především proto, že využívají tří různých zdrojů. Z jednotlivých středisek si můžete prohlédnout rovněž přenosy webkamer. SNOW podává ucelené informace o aktuálním stavu sjezdovek v tuzemských i zahraničních lyžařských střediscích. K dispozici jsou vám také reporty jednotlivých uživatelů, kteří mají aktuální zkušenosti s danou oblastí či přímo lyžařským střediskem. Dostanete tedy vždy aktuální informace a uživatelské recenze. Než vyrazíte na zimní dovolenou, porozhlédněte se na SNOW.cz a vybírejte pečlivě, kam se vydáte na dovolenou.