Příroda umí vyčarovat nádherné věci. Patří k nim i jeskyně a především ty, v kterých nacházíme něco neobyčejného. Neuvěříte tomu, z čeho v podzemní jeskyni vytvořila největší krystaly, jaké kdy lidské oko spatřilo.

Většina by se možná domnívala, že jsou z ledu, opravdu tak vypadají. Skutečnost je však jiná, tyto krystaly vznikly z nejčistšího sádrovce, který byl kdy nalezen.

Jeskyně uprostřed pouště

Vydáme se do pohoří Naica nacházející se v poušti asi 100 kilometrů jihovýchodně od města Chihuahua, kde po dlouhé věky puklinami z nitra Země pronikaly minerální termální prameny. Ty se cestou na povrch ochlazovaly, krystalizovaly, vyplnily skalní dutiny a vznikaly žíly bohaté na olovo, zinek a stříbro. Tyto nerosty však místo neproslavily, přestože se zde těží dodnes. A právě díky těžbě byly učiněny jiné nálezy – obří krystaly, které daly pohoří Naica jedno z celosvětových prvenství.

PANORAMICA_NAICA

První nálezy

První objevy byly učiněny na počátku dvacátého století. Objevená jeskyně dostala název Jeskyně mečů. Název byl odvozen od tvarů krystalů, které připomínaly čepele středověkých mečů. Některé dosahují délky až dva metry. Bohužel se jich v jeskyni mnoho nedochovalo. Většina nalezených krystalů se v současné době nachází v mineralogických sbírkách po celém světě.

Další nález

Další obrovský nález byl učiněn v roce 2000. Horníci zde provedli několik průzkumných vrtů, neboť se obávali, že by mohlo dojít k zaplavení dolů vodou. Při těchto průzkumech narazili na nové jeskyně. V jedné z nich se ukrývaly ty největší krystaly, které kdy byly dosud objeveny. Ta s největšími krystaly dostala název Jeskyně krystalů. Sádrovec se vysrážel z horkých pramenů, které zde proudí ze Země.

WLA_hmns_selenite

 

Krystaly mají různé duhové zabarvení. To způsobuje jejich průsvitnost a lom světla. Brzy po nálezu byla jeskyně zapečetěna a vstup do ní je povolen pouze za účelem výzkumu a jen několika vyvoleným. Pobyt v jeskyni však není vůbec jednoduchý. Panují tam totiž nehostinné podmínky – vysoká teplota, obrovská vlhkost a špatné ovzduší. Proto je nutno před vstupem obléci skafandry a dýchací přístroje.

Matka příroda je nevyzpytatelná a v jejich útrobách se skrývají nádherné poklady, které čekají, až je zase někdo objeví.

Related Posts