Díky své poloze nepatří Island zrovna k destinacím, kam se turisté hrnou, ale máte – li rádi drsnou a téměř nedotčenou přírodu, plnou tajemných zákoutí a sopek, je to místo jako stvořené právě pro vás. Čekají tu sopky, gejzíry, horké prameny, láva, ale také ledovce. Uvidíte nádherné vodopády, polární záři, černé pouště a barevné hory. Na malém území spatříte takovou různorodost, jako asi nikde jinde na světě.

Informace o ostrově

Ostrov se nachází na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. Vody v okolí brázdí největší velryby planety. Břehy omývá Golfský proud, což výrazně ovlivňuje i zdejší podnebí. Leží na rozhraní dvou litosférických desek, byl vytvořen sérií sopečných erupcí a stále je vulkanicky aktivní. Na severu se téměř dotýká polárního kruhu a prakticky celé území nese stopy po činnosti ledovců – můžeme zde spatřit velká ledovcová údolí. Je to ostrov nejen ledu, ale i ohně. Na jeho území je velké množství sopek, které chrlí žhavou lávu a horký popel. Obyvatelé této skutečnosti využívají ve svůj prospěch – vrtají do země díry a ženou jimi vodu, která se pod zemí ohřeje a slouží k vytápění domů. Doprovodným znakem vulkanické činnosti je i přítomnost bahenních sopek, termálních pramenů a gejzírů.

iceland-1768744_960_720

Zajímavá místa ostrova

Hekla je známá a stále aktivní sopka, která se stala jedním z přírodních symbolů ostrova. Můžete ji obdivovat z povzdálí nebo se na ni vypravit. Vodopád Gullfoss – „Zlatý vodopád“ je jeden z nejkrásnějších na ostrově. Ve slunečných dnech se nad ním vznáší duha. Jezero Mývatn čtvrté největší ostrovní jezero. Je velice členité, s mnohými ostrůvku. Jeskyně Stóragjá se nachází opodál města Reykjavík. Zdejší teplá voda v minulosti lákala ke koupání. Bohužel postupem času vychladla a dnes už na toto místo lidé za koupáním nemíří. Strokkur – gejzír chrlící každých pár minut do výšky vodní proud. Modrá laguna patří k nejvíce navštěvovaným místům na ostrově. Je to geotermální lázeňský areál. A vám se naskýtá jedinečná příležitost koupání v nekrytých termálních bazénech, v mléčně modravé vodě. Dno je tvořeno šedavým bahnem, které má příznivý vliv na kožní onemocnění. Také zde můžete zažít hydraulickou masáž, tu vám umožní vodopád s horkou vodou.

Mnohým návštěvníkům přijde Island možná drsný, někomu přívětivý. Každý návštěvník jej ale dozajista shledá jedinečným.

Related Posts