Rádi cestujete a vlastně nevíte, kam vás do budoucna vítr zavane? Možná byste tomu měli přizpůsobit některé věci ve svém životě. Jednou z nich je třeba i spoření peněz. Proč svěřovat své peníze nějaké české společnosti, když je můžete vložit do komodity, po níž je poptávka po celém světě?

Tou komoditou je zlato. Zlato jako cenný kov je využívané po celém světě. Je potřeba na výrobu šperků, elektroniky a mnoho dalších účelů. Jeho celosvětové zásoby však nejsou nekonečné a ztenčují se, což je jeden z důvodů, proč cena zlata stále stabilně roste.

Zlato je nezávislý investiční prostředek

Chcete-li investovat do zlata, zapomeňte na akcie těžebních společností či šperky. Nakupte investiční zlato v jeho fyzické podobě, tedy jako slitky nebo mince. Ty si s sebou bez problémů vezmete kamkoliv po světě a také je kdekoliv prodáte. Vaši investici tak neohrozí ani slábnutí koruny. Když budete potřebovat zlato prodat a v českých korunách byste za něj zrovna dostali málo, stačí si udělat výlet k sousedům a prodat ho za eura.

Koupit raději slitky, nebo mince?

Volba je pouze na vás, nicméně budete-li nakupovat teď, zřejmě zvolíte mince, protože slitků je nedostatek. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Čeští investoři si rádi kupovali slitky od švýcarských rafinérií Argor-Heraues, PAMP a Valcambi, jenže celá tato trojice byla kvůli pandemii téměř dva měsíce uzavřené. Jelikož dohromady produkují třetinu světové produkce, na trhu se slitky se to výrazně odrazilo. Ačkoliv dnes už fungují, stále nestačí nasytit poptávku. Slitků je málo, a do popředí se tak dostávají investiční mince.

V Česku je velký zájem o vídeňské mince Wiener Philharmoniker, které jsou vyhlášené po celém světě. Vyrábí se z ryzího zlata v hmotnosti trojské unce a menších, přičemž ty nejmenší kousky koupíte do 5 000 korun.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny v pražském Obecním domě, která investiční zlato prodává..

Kromě vídeňských mincí si lidé v obchodě v Obecním domě často kupují také kanadské mince s motivem javorového listu, americké s reliéfem indiána a bizona či slavné australské „Klokany“. Všechno to jsou mince s nejvyšší ryzostí 24 karátů.