Láká vás prosluněná dovolená, ale chcete se vyhnout davům turistů? Jihovýchodní Evropa není jen přeplněné Chorvatsko. Rumunsko či Černá Hora nabízí spoustu turisticky lákavých destinací bez toho, abyste se všude museli prodírat davy lidí. A navíc jsou podstatně levnější než nejnavštěvovanější turistické cíle.
Nedotčená příroda Černé Hory
Malý stát s názvem Černá Hora vznikl v roce 2006 odtržením od Srbska. I přes jeho rozlohu se zde rozhodně nudit nebudete. Milovníkům nespoutané přírody učaruje národní park Durmitor. Najdete zde ledovcová jezera, vápencové skalnaté pohoří i nejvyšší horu celé země. Park je protkaný nespočtem cestiček a stezek a je zapsaný na seznamu UNESCO.
Pro okouzlující výhled zamiřte do Pivského kaňonu. Odtud spatříte Pivské jezero lemované kopcovitým terénem. Nezapomeňte přibrzdit také u Djurdjevićova mostu vedoucího přes řeku Taru. Až vás toulky přírodou unaví, zajeďte ještě do města Kotor, kterému se přezdívá malý Dubrovník. Starodávné uličky plné obchůdků, restaurací, kamenných domů, ale i historických památek vás dozajista nadchnou.
Po stopách Drákuly
Ani Rumunsko se nemusí cítit zahanbené. Zájezdy Rumunsko se pořádají především kvůli přírodě a křišťálově čistému moři, ale své kouzlo mají i ovocné a zeleninové trhy. Příroda je zde skutečně rozmanitá – od vysokých karpatských hor, jeskyní a krasových útvarů až po deltu Dunaje a písčité pobřeží. Navíc Rumunsko patří k nejvíce zalesněným plochám v Evropě.
Pokud vás lákají památky, navštivte slavný zámek Peleš se 160 komnatami nebo hrad Bran, který byl předlohou pro domov Drákuly. Skutečný upírův domov ale musíte hledat v hradní zřícenině Poenari. Mezi sakrálními stavbami Rumunska vynikají především malované kláštery Bukovina a dřevěné kostely v oblasti Maramurese. Nejvíce památek samozřejmě najdeme v Bukurešti, kterou tvoří historické jádro s královským dvorem a široké bulváry podle pařížského vzoru.