Výlet na místa, která možná nejsou nejčastějším cílem českých turistů, jsou ale všem dobře známá svou skvělou pověstí. Proč si ho nedopřát? Je cenově velmi dostupný, a to samozřejmě není vše. Právě Kréta totiž nabídne turistům pohodlí, svět, ve kterém se nespěchá a nadto i desítky architektonických památek napříč staletími a tisíciletími historie ostrova. Máte už sbaleno?

Kréta není jen minojská kultura, ale ještě mnohem víc

Jak vám jistě naznačí náš cestopis po Krétě, je tu rozhodně mnoho co objevovat. Relativně malý ostrov, který je však kolébkou evropské civilizace, nabízí archeologická naleziště první kategorie, stejně jako památku na Benátčany a Byzantince. Nádherné pláže, skalní soutěsky plné zajímavých míst a vzácné fauny, plantáže oliv a vinné révy, stejně jako pohostinnost místních obyvatel. To vše v jednom, a ještě mnohem více je dnešní Kréta…

Jaká místa tu prostě a jednoduše musíte navštívit?

  • Národní park Samaria. Původní vesnice, která nese stopy benátského a byzantského vlivu, je už spíše historií. Najdete tu ale několik vzácných druhů zvířat a po svých budete muset prošlapat šestnáctikilometrovou soutěsku mezi skalami.
  • Oblast Rethymno. Zde je hodně patrný benátský vliv, a to nejen z místní pevnosti, kterou někdejší elitní mořeplavci vystavěli. Třetí nejlidnatější město ostrova nabízí i krásné pláže a během jarních dnů příjemné teploty kolem 25 stupňů Celsia.
  • Palác v Knóssu. Takřka patnáct stovek místností a nástěnné malby, které vás nenechají na pochybách o tom, že právě zde muset být ještě před pár tisíciletími opravdový ráj. Bohužel, stačil jeden sopečný výbuch a civilizace byla zcela v troskách.

Minojských paláců je tu však samozřejmě více, například Faistos (ten je vůbec nejstarší) nebo Malia. Cestování však samozřejmě nemusí být jen o památkách, Kréta nabízí i výlet do hor. Například Lefka Ori nebo Dikti, která je úzce spojená i s řeckou mytologií. Osm tisíc kilometrů čtverečních, více než šest set tisíc obyvatel, tři velká letiště, města jako Iraklion, Chania nebo Agios Nikolaos. Moderní Kréta má prostě co nabídnout, vystřídalo se zde totiž několik různých kultur a po každé z nich tu zůstalo na desítky zajímavých odkazů!