Hlavní město neklidného Katalánska, které už roky touží po nezávislosti na Španělsku, má rozhodně co nabídnout. Kromě bohaté historické minulosti vás čekají energií pulzující nákupní ulice, bary i kavárny, pěkné pláže a plno dalších zajímavostí a lákadel.

Co v Barceloně nevynechat?

  1. Kopec Montjuic nedaleko města se vyplatí navštívit hned z několika důvodů. Nahoru se můžete vydat hned z náměstí Placa d´Espanya, kterému dominují dvě věže Torres Veneciane. Hlavní dominantu této oblasti však tvoří Palau Nacional, což je národní muzeum katalánského umění se zpívající fontánou Font Magica, kde během léta můžete každý den po setmění žasnout nad úžasnou hrou světel, barev a vodních proudů doprovázených hudbou. Při cestě dál na vrchol pak budete míjet olympijský stadion z her pořádaných v roce 1992 nebo rozsáhlé botanické zahrady a další krásné parky jako stvořené k odpolednímu pikniku či relaxaci. Z místního hradu se vám navíc naskytne nádherný výhled na město, moře i přístav.
  1. Barri Gotic, to je historická část Barcelony v jejíž středověkých uličkách objevíte nádherné katedrály, baziliky, obchůdky, pekárny a mnoho dalšího. Srdce této historické oblasti tvoří náměstí Placa Reial s fontánou lemované budovami s vysokými sloupy.
  2. Chcete nakupovat? Zajděte do La Boqueria, nejstarší barcelonské tržnice, v níž se prodávalo maso již od roku 1217. Dnes zde ale najdete i vejce, sýry, ovoce, ryby a mořské plody, zeleninu, ale i stánky s rychlým občerstvením.
  3. A teď něco pro gurmány. Katalánská kuchyně má jednu z nejstarších kulinářských tradic a je velmi rozmanitá s mnoha čerstvými surovinami a neobvyklými kombinacemi. Běžné je například králičí maso s mořskými plody nebo drůbež s ovocem. Velmi populární jsou tzv. tapas bary, které jsou v Barceloně na každém rohu a nabízí nepřeberné množství podobných lahůdek. Zapijte osvěžující sangrií nebo sklenkou šumivého vína Cava, které se v mnohém podobá itaskému Proseccu.
  4. Tak jako k italskému Milánu patří neodmyslitelně Duomo, pak v Barceloně je to bezpochyby nekonvenční neogotický chrám Sagrada Familia, dílo slavného architekta Antonia Gaudího. Stavba tohoto skvostu začala v roce 1882 a trvá dodnes, předpokládaný termín dokončení je rok 2026, tedy na sté výročí smrti velkého umělce.