Na to abyste zvládli postavit stan, nemusíte být zrovna stavební inženýři. Nicméně určitou zručnost a znalosti budete potřebovat. Pryč je doba, kdy vám stačilo natáhnout pár tyček, přehodit přes ně celtu a bylo hotovo. Moderní stany mají spoustu vychytávek, které se vyplatí znát a umět používat.
V ideálním případě byste si vzali s sebou návod a při jakémkoliv pocitu nejistoty byste se do něj mrkli. Jenomže! To byste ho nejdřív museli vzít s sebou a potom ho také nevyhodit v záchvatu uklízení, protože k čemu by byl?! Stan přece zvládnu postavit sám i bez návodu.
Když už tedy návod nemáte, můžete své mezery doplnit nejrůznějšími tutoriály a návody z internetu. V každém případě se vám ale vyplatí pamatovat si pár univerzálních pravidel, která platí opravdu vždy.
- Kontrola především
Zkontrolujte si, jestli máte všechny díly, které budete ke stavbě potřebovat. Dostatek stanových kolíků, tyček, tropiko i vnitřní stan. Nezapomeňte na kotvící šňůry. Kontrolu proveďte raději před odjezdem do přírody, když vám bude něco chybět, snadněji to pořídíte v civilizaci než mimo ni. Ujistěte se, že tropiko a podlážka nemají žádné díry, pokud ano, opravte je.
- Podlážka patří na zem
Jako první vyjměte z obalu vnitřní stan a rozviňte ho. Pro správné napnutí a rovnou podlahu ho upevněte pomocí stanových kolíků. Vždy je upínejte křížem proti sobě, tak docílíte ideálního vypnutí podlážky stanu.
- Pruty do sebe musí dobře zapadnout
Nehraje roli, jestli má váš stan stanové tyčky duralové, hliníkové nebo ocelové. V každém případě dbejte na to, aby do sebe dobře zapadly a nebyly ohnuté jinde, než mají. Jednotlivé části musí snadno zaskočit do spojek.
- Postavte vnitřní stan
Kompletní pruty zasuňte do oček nebo tunelů na vnitřním stanu a upevněte do oček v protilehlých rozích podlážky. Tím postavíte vnitřní stan. Můžete zkontrolovat, jestli je podlážka rovná a případně ji vyrovnat. Tyčky by se měly křížit přímo uprostřed střechy, svažte je šňůrkou pro větší stabilitu.
- Připojte tropiko
Na řadu přijde tropiko. To rozložte a přetáhněte ho přes kostru stanu. Dejte pozor na to, jestli vchod tropika lícuje se vchodem vnitřního stanu. K jednotlivým tyčkám ho připevněte pomocí šňůrek nebo suchého zipu. Není to sice nutné, ale při silnějším větru jistě oceníte lepší stabilitu. Čím více máte připevněných tyček, tím je těžší se ke šňůrkám dostat, chce to tedy trochu trpělivosti a cviku. Pokud stan stavíte narychlo nebo jen na jednonoční přespání, nemusíte se tím zabývat, ale při delším stanování si s ním dejte práci.
- Tropiko vypněte
A to pořádně! Když si nedáte pozor a někde bude tropiko povolené, může vám tudy protékat voda dovnitř. Vytvoří se totiž kapsa, kde se bude hromadit voda, která postupně překoná nepromokavou vrstvu. Oproti tomu po vypnutém povrchu voda steče dolů. Tropiko vypnete pomocí kolíků a oček a také díky napínacím šňůrám, které kromě toho plní i funkci stabilizační.
- Zase ta kontrola
Na konec zkontrolujte, jestli jsou všechny kolíky na svých místech a jestli jsou správně zapuštěny v zemi. Podívejte se, jestli tropiko lícuje s vnitřním stanem a jestli někde nepovlává. Šňůry by neměly být daleko od stanu, ale zároveň by neměly stan stahovat příliš k zemi. Pokud všechno sedí a nezbyly vám žádné části navíc, pak máte hotovo a můžete se nastěhovat.