Cykloturistika nabývá na oblíbenosti s narůstajícím počtem nových upravených a značených cyklistických tras. Pro výlety na kole v podstatě potřebujete právě jen kolo a případně helmu. Pohodovou jízdu si užijete na vyasfaltované cestě, avšak opravdové dobrodružství začíná na náročnějších a méně upravených přírodních trasách. Pro bezpečnou jízdu ve složitějším terénu ale budete potřebovat pořádné horské kolo. Jak ho vybrat?

Horské kolo do terénu

Pro milovníky adrenalinových zážitků a pořádných projížděk po nezpevněném terénu se hodí MTB kola 26″. Ta jsou určená na lesní stezky, ale i lehce kamenitý a svažitý terén. Lehký rám, hluboký vzorek pneumatik a odpružení zajišťuje pohodlnou jízdu orientovanou na výkon. Vybírat můžete i z dalších průměrů kol, jako například 27,5 a 29 palců. Průměrově menší kola jsou většinou lépe manipulovatelná. S velkými koly si jízdu více užijete a získáte lepší stabilitu.

Správná velikost rámu

Každé kolo je určené pro jiného jezdce. Profesionální cyklisté mají speciálně upravenou nejen výšku rámu, nýbrž i například vzdálenost mezi řidítky, aby postavení končetin při pohybu co nejlépe odpovídalo tělesné stavbě. Horská kola se standardně vyrábí ve čtyřech velikostech – S, M, L a XL s výškou rámu 15″, 17″, 19″ a 21″. Pro člověka menší tělesné výšky se bude hodit menší rám. To zajistí nejen pohodlnější jízdu, avšak i manipulaci a nasedání.

Odpovídající poměr ceny a výkonu

Pro časté výjezdy do přírody se vám bude hodit kolo ladící s vaší výkonností. Čím lehčí rám, tím efektivnější bude jízda. Horská kola Superior s karbonovým rámem představují závodní kola s parametry vyladěnými pro nejrychlejší a nejvíce efektivní jízdu v terénu. Jejich nevýhodou však je poměrně vysoká cena. Dostupnější jsou horská kola s hliníkovým rámem, která ale stejně dosahují skvělých kvalit. Při výběru konkrétního kousku si porovnejte několik kol mezi sebou. Sledujte velikost kol, množství převodů, brzdy, tvar a materiál rámu, případně přítomnost či absenci odpružení.

Related Posts