Turecko – stát zasahující do dvou světadílů, z větší části se rozkládá v malé Asii malou částí i do jihovýchodní Evropy. Je to země památkám zaslíbená a důvodem je skutečnost, že toto území patřilo dlouhá tisíciletí k jednomu z nejvíce civilizovaných míst a ve své době se zde střetávaly nejdůležitější obchodní stezky.

My vás pozveme na jedno z velice zajímavých míst, kde si můžete prohlédnout nádherné starověké stavby. Na jihu Turecka při pobřeží Středozemního moře, mezi Antalyí a Fethií (v oblasti starověké Lýkie), se nachází městečko Demre. Na počátku století se zde nacházelo biskupství, které je spjato se svatým Mikulášem. Samo o sobě není toto míst moc zajímavé, ale v jeho blízkosti se zachovaly ruiny starověkého města Myra, které patřilo v minulosti k šesti nejdůležitějším městům Lýkie. Ze zdejšího přístavu vyplouvaly lodě do Říma i Egypta. Do dnešní doby se z něj zachovaly pouze skalní hroby a amfiteátr. Městečko leží na hlavní pobřežní silnici z Finike do Kaše, Kalkanu.

Skalní hroby

Již na první pohled se jedná o impozantní dílo, které vás uchvátí svou propracovaností a mystickou atmosférou. Před vámi se rozprostírají dvě obrovské skalní stěny, do nichž jsou vytesány úžasné hroby, které pocházejí z období před Kristem.

Lycian_rock-cut_tombs_in_Hellenistic_style_-_Dalyan,_Turkey

Podle způsobu, jakým starověcí obyvatelé pohřbívali své zemřelé lze soudit, že nejspíše věřili v posmrtný život. Ve skalních útesech a převisech se nachází stovky hrobek, které spíše svým vzhledem připomínají obydlí. A podle čeho tak lze usuzovat? Většina hrobek má vytasené dveře, střechy a dokonce můžeme spatřit i okenní překlady. To jsou všechno prvky, které byli v typické pro obydlí. S největší pravděpodobností lze usuzovat, že v náboženství Lýků muselo pohřbívání hrát velkou úlohu.

Při prohlídce vás asi nejvíce zaujme jedna z nejkrásnějších hrobek – Amyntasova. Vchod do ní je lemován nádhernými sloupy a spíše připomíná menší chrám. V Britském muzeu v Londýně je umístěna další z hrobek – Nereoven, která je nejslavnější.

Na stupňovitých podstavcích nebo přímo ve skále jsou umístěny pilířové hrobky.

Vydejte se tedy za dávnou minulostí a prohlédněte si tyto tajemné hrobky.

Pokud byste se zde chtěli ubytovat, příležitostí je velice málo, neboť místo je od moře poměrně dost vzdáleno. Více množností najdete třeba v Kalkanu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Related Posts