Cestování a objevování nových krajin je skvělým způsobem, jak se dozvědět něco nového a poznat místní kulturu. Během cest se nám však bohužel nevyhýbají nemoci a zranění. Jakmile se něco takového stane, je dobré být připraven na léčebné výlohy a mít to pojištěné. Proč si sjednat cestovní pojištění a do jakých zemí to není nezbytnou nutností?
Kdy je možné sjednat pojištění?
Velkou výhodou dnešní internetové doby je to, že cestovní pojištění sjednáte během několika minut. V klidu tak stihnete rychlý odjezd na last minute dovolenou a nemusíte mít starosti, že nestíháte skočit na pobočku. Vzhledem k tomu, že odpadají důvody, proč je složité zařídit si pojištění, zvyšuje se podíl argumentů, které hovoří pro nepodceňování situace v podobě zaplacení nepříliš vysoké částky na cestovní připojištění.
Musím se pojistit, když jedu do sousední země?
Pokud máte Evropský průkaz zdravotního pojištění, platí ve všech státech Evropské unie. V zásadě jde o naší běžnou kartičku pojištěnce, kterou předkládáme i při běžných návštěvách lékaře v Česku. Máte tak nárok na ošetření podle pravidel místní země, což ovšem může znamenat nejrůznější poplatky a podobně. Také nemáte k dispozici česky hovořící asistenční službu. Po Evropské unii je možné cestovat bez připojištění, ale pokud se pojistíte, určitě tím nic nezkazíte.
Neplaťte vysoké výdaje za náhodu
Náhoda si nevybírá, takže když se něco stane, většinou to má pořádné následky. Léčebné výlohy a uhrazení případného zásahu v terénu není nic levného. V rámci cizí země se navíc hodí pomoc asistenční služby. Z toho důvodu by mělo být sjednání cestovního pojištění povinnou výbavou na každou cestu. Připlatíte jen pár korun na jeden den, ale v případě potřeby můžete ušetřit až stovky tisíc. Někdy sice stačí veřejné pojištění, ovšem pocit větší jistoty je příjemnější.