V současné době je znalost cizího jazyka velice důležitá, a to jak v profesním, tak i osobním životě. Pokud chcete rozšířit slovní zásobu a zdokonalit se v komunikačních dovednostech, ovšem jazykové kurzy jsou pro vás finančně nákladné, nabízí se vám možnost angličtiny pro samouky. V následujících řádcích vám prozradíme, kde na samostudium čerpat podklady.

V podstatě nezáleží na tom, jestli máte talent na jazyky, i tak se můžete naučit plynule mluvit anglicky. Stačí k tomu odhodlání a vytrvalost. Ideální způsob, jak se naučit angličtinu, je odjet do ciziny. Okolní prostředí vás donutí rozumět a dorozumívat se. Zaměříme se nyní ale na angličtinu pro samouky.

Poslouchejte vše v angličtině

Pouštět byste si měli všechno v anglickém jazyce, tedy televizi, rádio, ale i oblíbené podcasty. Sice se vám z počátku bude zdát, že vůbec ničemu nerozumíte, zachytnete sotva některá slovíčka, ovšem nebojte se, zlepší se to. Ne nadarmo se říká, že trénink dělá mistra.

Existují naštěstí podpůrné webové stránky, skrze které se dá studovat angličtina online. Pustíte si mluvené slovo od nejnižší úrovně, klidně začněte angličtinou pro děti. Učený z nebe nespadl, nějak se začít musí. Klidně k výuce pozvěte i své ratolesti a z učení se stane rodinná zábava.

Spousta samouků zkouší i filmy v angličtině. Prvně si pusťte film tak, jak je, a snažte se pochopit význam. Poté si vezměte třeba pětiminutovou pasáž, která se vám líbí nejvíce, a přehrajte si ji s titulky. Soustřeďte se na fráze. Pak se podívejte na danou část filmu znovu a stopujte si ji po větách a vypište si slovíčka, která neznáte. Jakmile si slovíčka přeložíte, opět si pusťte tu část filmu znovu, tentokrát bez titulků. Tak co, jde vám to?

Mluvení je základ

angličtiny pro samouky nepodceňujte ani mluvení. Využijte každou možnost popovídat si s někým v angličtině, klidně poproste i své přátele, zda si můžete povídat v cizím jazyce. Ideální však je najít si v okolí rodilého mluvčího, osvojíte si správný přízvuk.

Budujte si slovní zásobu

Nová slovíčka si zapisujte a opakujte si je, jinak je zapomenete. Co nepoužíváte, to váš mozek vytěsní. Slovíčka zapsaná v notýsku si opakujte každý den. Překládejte si z angličtiny webové stránky a články, určitě najdete spoustu neznámých slovíček a frází. Čím širší budete mít slovní zásobu, tím jednodušší pro vás bude skládání vět.

Zajímavé tipy a celou řadu užitečných podkladů pro samostudium anglického jazyka najdete na webové stránce https://www.myenglishhacks.cz. Jsou na ní zveřejněné i testy, a tak si můžete vyzkoušet, jak na tom s angličtinou momentálně jste. Stejně tak se dozvíte o mobilních aplikacích a softwarech vhodných na výuku angličtiny.