Kdo chce dovolenou strávit bez zbytečného stresu, musí před odjezdem zařídit pár důležitých věcí. Ty hlavní najdete v následujícím přehledu. Sestavili jsme ho pro vás, abyste na nic nezapomněli, a pak se místo relaxace na pláži zbytečně nestarali.

1. Zajistěte si potřebné léky

Zabalte si s sebou základní léky, které byste mohli potřebovat v případě běžných onemocnění. A samozřejmě léky, jež užíváte pravidelně. Zároveň si zkontrolujte, zda disponujete dostatečnou zásobou i na pár dní po návratu – pravděpodobně se hned nepohrnete pro recept.

2. Zvažte doporučená očkování

Nahlédněte do svého očkovacího průkazu a prověřte, zda není vhodná doba pro přeočkování některých vakcín (např. tetanus). Pokud na stránkách ministerstva zahraničí najdete u dané destinace doporučení na další očkování, která momentálně nemáte, rozhodně tuto možnost zvažte.

3.  Platnost dokladů

Při cestování v rámci EU si vystačíte s občankou, za jejími hranicemi musíte disponovat platným pasem. Ověřte si, zda vašim dokumentům v brzké době nevyprší platnost a případně si vyřiďte nové. Raději dříve – za expresní zhotovení do 24 hodin zaplatíte nemalou částku a doklady si budete muset vyzvednout na ministerstvu v Praze.

4. Rezervujte si parkování u letiště

Chystáte-li se do zahraničí letecky, nezapomeňte si v dostatečném předstihu objednat parkování letiště Praha. Dobrou volbou je Smile Parking – služba, která vám umožní zaparkovat sto metrů od Terminálu 1 a neztrácet zbytečně čas transferem.

5. Zabezpečte svůj dům

Před odjezdem proberte lednici, vytáhněte ze zásuvky spotřebiče, zavřete okna a zamkněte dveře. Od věci určitě není instalace poplašného systému. A můžete-li se domluvit s blízkou osobou, aby vám vybírala schránku, větrala a zalévala květiny, udělejte to. O svém pobytu v zahraničí nikomu neříkejte a fotografie sdílejte na sociální sítě až po návratu domů.

Related Posts